Aicina veikt anonīmu bezmaksas HIV eksprestestu HIV testēšanas nedēļas ietvaros

Eiropas HIV testēšanas nedēļas ietvaros, kas notiek no 21. līdz 28.novembrim, Slimību profilakses un kontroles centrs (SPKC) aicina ikvienu interesentu veikt anonīmu bezmaksas HIV eksprestestu.

HIV eksprestestu būs iespējams veikt kādā no 25 vietām visā Latvijā, ar informāciju par testa veikšanas kārtību un atrašanās vietām varat iepazīties SPKC mājas lapā www.spkc.gov.lv.

Šobrīd Latvijā visbiežāk HIV tiek reģistrēts jaunu cilvēku vidū un heteroseksuālu (dzimumattiecības starp sievieti un vīrieti) cilvēku vidū.

Lai būtu drošs par savu veselību, savs HIV statuss būtu jāzina ikvienam, atgādina SPKC speciālisti. Tomēr cilvēkiem, kuriem raksturīga riskanta uzvedība, regulāri veikt HIV testu ir īpaši svarīgi. HIV infekcijas paaugstināta riska grupā ir cilvēki, kuriem:

  • ir bijis sekss bez prezervatīva ar vairākiem dzimumpartneriem;
  • ir bijis sekss bez prezervatīva ar partneri, kuram bijuši vairāki citi dzimumpartneri;
  • ir bijis sekss bez prezervatīva ar partneri, kurš iepriekš lietojis vai šobrīd lieto injicējamās narkotiskās vielas;
  • paši lietojuši vai šobrīd lieto injicējamās narkotiskās vielas;
  • ir bijis kontakts ar svešām asinīm (negadījums, trauma).

HIV tests jāveic arī grūtniecēm – veikt testu grūtniece tiek nosūtīta pirmajā grūtnieces aprūpes vizītē.

Lai pārbaudītu vai cilvēks nav inficējies ar HIV, sākotnēji tiek veikts eksprestests, kura laikā tiek ņemts asins paraugs no pirksta, ko speciālisti pārbaudot, nosaka vai pacients ir slims vai vesels. Procedūra ilgst vidēji 30 minūtes, pēc analīžu rezultāta saņemšanas iespējams saņemt speciālista konsultāciju.

Eiropā vismaz katrs trešais cilvēks no 2,3 miljoniem HIV inficēto nezina, ka ir inficēts. Pusei no tiem, kuri savu HIV statusu nezina, HIV tiek diagnosticēts novēloti, līdz ar to tiek novēloti uzsākta ārstēšana. Savlaicīga HIV infekcijas diagnostika ir ļoti svarīga, jo personai, zinot savu HIV testa rezultātu, samazinās iespēja, ka tā piekops riskantas uzvedības paradumus un inficēs citus līdzcilvēkus. Cilvēkiem, kuriem HIV atklāts novēloti, ārstēšana norit grūtāk, jo tiek novērotas veselības komplikācijas.

Latvijā no šī gada sākuma līdz 1.oktobrim ir reģistrēti 250 jauni HIV infekcijas gadījumi. Savukārt Latvijā kopējais reģistrētais HIV infekcijas gadījumu skaits kopš 1987.gada līdz 2014.gada 1.oktobrim ir 6117 gadījumi.

Plašāka informācija par HIV infekcijas izplatību Latvijā pieejama SPKC mājas lapā sadaļā Infekcijas slimību statistika

Uzzini kā veic HIV testu, noskaties video: Kā veic HIV eksprestestu

HIV testēšanas nedēļas pasākumu kalendāru var apskatīt ŠEIT

 

Flajeris PDF formātā

Informācijas avots: “Slimību Profilakses un Kontroles Centrs” mājaslapa: http://www.spkc.gov.lv

Leave a Reply