Aktuālā informācija par gripas un akūtu augšējo elpceļu infekciju izplatību Latvijā 2013.gada 2.nedēļā

Lai novērotu gripas un citu akūtu augšējo elpceļu infekciju (AAEI) izplatību un prognozētu epidēmiskās procesa attīstību, Latvijā ilgus gadus tiek veikts gripas un AAEI monitorings. Monitoringa sākas katru gadu oktobra beigās un turpinās līdz maija vidum. Par monitoringa iknedēļas rezultātiem regulāri tiek informētas atbildīgas institūcijas, veselības aprūpes speciālisti, izglītības iestāžu vadītāji un sabiedrības pārstāvji. Kā arī par gripas un AAEI izplatību Latvijā katru nedēļu tiek ziņots Eiropas gripas uzraudzības tīklam.

Slimību profilakses un kontroles centra (SPKC) veiktā monitoringa mērķis ir laikus noteikt kārtējās gripas epidēmijas sākumu, lai veselības aprūpes un citas institūcijas laicīgi uzsāktu pasākumus gripas ietekmes mazināšanai uz iedzīvotāju veselību un ekonomiku t.sk. vakcinācija, specifisko un nespecifisko pretgripas preparātu lietošana, organizatoriskie, izglītošanas, higiēnas un citi pretepidēmijas pasākumi.

Monitoringā ir iekļautas 10 Latvijas administratīvās teritorijas – Daugavpils, Jēkabpils, Jelgava, Jūrmala, Liepāja, Rēzekne, Rīga, Valmiera, Ventspils un Gulbenes novads. Par gripas un akūtu augšējo elpceļu infekciju saslimšanas gadījumiem, monitoringa ietvaros, informāciju SPKC sniedz 67 ģimenes ārsti, 11 slimnīcas, 34 skolas un 36 bērnudārzi, kopumā aptverot 101 155 jeb 4,9 procentus Latvijas iedzīvotāju.

2013.gada otrajā nedēļā monitoringā iekļautajās ambulatorajās iestādēs tika reģistrēti četri gripas gadījumi. Monitoringā iekļautas stacionārajās iestādēs ar diagnozi „gripa” stacionēti 13 pacienti un ar diagnozi „gripas izraisīta pneimonija” 12 pacienti.

SIA „Rīgas austrumu klīniskā universitātes slimnīca” stacionāra „Latvijas Infektoloģijas centrs” laboratorijā 2.nedēļā noteikti 14 gripas vīrusi – 7 A tipa un 7 B tipa gripas vīrusi. Kopš sezonas sākuma pavisam noteikti 48 A tipa gripas vīrusi un 13 B tipa gripas vīrusi.

Gripas aktivitāte Latvijā, līdzīgi kā citās Eiropas valstīs, pieaug, par ko liecina gripas monitoringā iekļauto ārstu un iestāžu sniegtie dati.

Monitoringa dati par katru nedēļu tiek publicēti SPKC mājas lapā ŠEIT.

Ambulatorajās monitoringa iestādēs vērsušos pacientu skaits ar gripu un AAEI pa teritorijām

(aprēķināts uz 100 000 iedzīvotājiem)

408

Gripas monitoringu Latvijā organizē un veic SPKC, kas ir Eiropas Slimību profilakses un kontroles centra gripas uzraudzības tīkla un Pasaules Veselības organizācijas nacionālais sadarbības partneris.

Informācijas avots: “Slimību Profilakses un Kontroles Centrs” mājaslapa: http://www.spkc.gov.lv

Leave a Reply