Aptauja: Tikai puse aptaujāto iedzīvotāju seko līdzi savam holesterīna līmenim

Sirds veselības veicināšanas akcijas „Sirdsmiera mēnesis” ietvaros veiktās aptaujas rezultāti rāda – vairāk nekā puse aptaujāto Latvijas iedzīvotāju nezina savu holesterīna līmeni, tādēļ pakļauj sevi sirds un asinsvadu slimību riskam.

Vislabāk par savu holesterīna līmeni informēti ir vecāka gadagājuma cilvēki, vismazāk – iedzīvotāji līdz 30 gadiem. Jāmin, ka tieši šajā vecumā ar regulāru fizisko aktivitāšu un sabalansēta uztura palīdzību var uzturēt holesterīna līmeni normā.

A/s „Hanzas Maiznīcas” sadarbībā ar mediju aģentūru „Mindshare” sociālās kampaņas „Sirdsmiera mēnesis” ietvaros 2013. gada janvārī veica interneta aptauju, kuras laikā uz jautājumiem par holesterīna līmeni atbildēja vairāk nekā tūkstotis dažādu vecuma grupu respondentu no Rīgas un Latvijas novadiem.

Sievietes ir apzinīgākas

Aptaujas rezultāti rāda, ka puse iedzīvotāju nezina savu holesterīna līmeni, 38% uzskata, ka tas ir normas robežās, bet 12% zina, ka holesterīna līmenis ir paaugstināts.

Vairāk nekā puse aptaujāto sieviešu (52%) un 43% vīriešu interesējas par savu sirds veselību un zina, kāds ir holesterīna līmenis. Pēc aptaujas rezultātiem, paaugstināts holesterīna līmenis visizplatītākais ir cilvēkiem vecumā pēc 50 gadu vecuma.

Prof. Andrejs Ērglis: „Aptaujātie iedzīvotāji ir optimistiski, bet „Latvijas iedzīvotāju kardiovaskulāro un citu neinfekcijas slimību riska faktoru šķērsgriezuma epidemioloģisks pētījums” liecina, ka līdz 70% iedzīvotāji vecumā no 25 līdz 74 gadiem ir paaugstināts holesterīna līmenis. Iespējams, ka cilvēki nav veikuši pārbaudes pie ārsta vai arī uzskata, ka tas ir normas robežās. Precīzi noskaidrot savu holesterīna līmeni var ātri un vienkārši – jādodas pie sava ģimenes ārsta. Ārsts sniegs konsultāciju un nepieciešības gadījumā nosūtīs pie kardiologa vai cita speciālista. Cilvēkam jābūt informētam par savu veselības stāvokli – tas ir vienīgais ceļš kā rūpēties par savas dzīves kvalitāti.”

Riska grupā arī jaunieši

Visvairāk respondentu, kas nezina savu holesterīna līmeni, ir vecuma grupā no 20-29 gadiem. Tas ir satraucošs fakts, jo tieši jauniem cilvēkiem ir iespēja to regulēt ar vienkāršākām metodēm, piemēram, pārskatot savu ēdienkarti. Jāņem vērā, ka paaugstināts holesterīna līmenis var būt jebkurā vecumā. Mūsdienu mazkustīgais dzīvesveids un neveselīga ikdienas uztura izvēle, dažkārt, rada situācijas, ka pat bērniem, kuri sasnieguši 10 gadu vecumu, jau vajadzētu noteikt holesterīna līmeni, un tas būtu jāveic ģimenes ārstam.

Pacientu biedrības „ParSirdi.lv” vadītāja Inese Mauriņa: „Svarīgi būtu katram zināt savu holesterīna līmeni, tas attiecas ne tikai uz cilvēkiem mūža otrajā pusē, jo arvien biežāk gados jaunāki un darbaspējīgi cilvēki cieš no dažādām sirds un sirds asinsvadu slimībām Laicīgi sākot rūpēties par savu veselību un nepieciešamības gadījumā meklējot ārsta palīdzību, mēs varam mazināt riskus, kas saistīti ar dažādām sirds saslimšanām. Un jāatceras arī par fiziskām aktivitātēm un veselīgu uzturu, kas ir būtisks priekšnoteikums ilgam un laimīgam mūžam.”

Slimību profilakses un kontroles centra direktore Inga Šmate : „Lai samazinātu sirdslēkmes vai insulta risku, ko var radīt paaugstināts holesterīna līmenis asinīs, aicinu ikvienu noskaidrot savu holesterīna līmeni. Tas nepieciešams, lai zinātu brīdi, kad jāsāk strādāt pie holesterīna līmeņa pazemināšanas. Liela nozīme ir cilvēka ikdienas ēdienkartei, tādēļ kopā ar savu ārstu ieteicams to rūpīgi izvērtēt un noskaidrot produktus, kuru lietošana uzturā būtu jāsamazina. Jāatceras, ka „sliktā” holesterīna avots ir dzīvnieku valsts produkti: trekna cūkgaļa un liellopu gaļa, speķis, olu dzeltenumi, saldkrējuma sviests, krējums, cietie sieri. Ar šo produktu lietošanu uzturā nevajadzētu pārspīlēt.”

Par Sirdsmiera mēnesi

Februārī AS „Hanzas Maiznīcas” kopā ar LR Veselības ministriju, Slimību profilakses un kontroles centru, pacientu biedrību „ParSirdi.lv”, un citiem ekspertiem rīko sirds veselībai veltītu akciju un sociālu kampaņu „Sirdsmiera mēnesis”, kuras laikā aicina Rīgas un novadu iedzīvotājus pievērst uzmanību holesterīna līmenim un rūpēties par savas sirds veselību. Sirdsmiera mēnesis notiek Sirds veselības gada aktivitāšu ietvaros, par kādu LR Veselības ministrija ir noteikusi 2013. gadu. Par Sirdsmiera mēnesi simboliski izvēlēts februāris, ņemot vērā Valentīna dienu, kuras simbols ir sirds.

Rūpējoties par pircēju veselību, AS „Hanzas Maiznīcas” piedāvā „Sirdsmiera auzu rikas”, kas ir pirmā auzu maize, kura satur pietiekami daudz auzu beta-glikāna, lai samazinātu holesterīna līmeni. Saskaņā ar Eiropas Komisijas pērn decembrī apstiprinātajām veselīguma norādēm pārtikas produktu marķējumā, atzīts, ka auzu beta-glikāns uzņemot to trīs gramus dienā, samazina holesterīna līmeni asinīs.

http://www.spkc.gov.lv/images/479.png

Informācijas avots: “Slimību Profilakses un Kontroles Centrs” mājaslapa: http://www.spkc.gov.lv

Leave a Reply