Ērču inficētība ar encefalīta vīrusu ir augsta; pacientu skaits, kuri inficējušies ar ērču encefalītu pieaug;

Rīgas Austrumu klīniskās universitātes slimnīcas (Rīgas Austrumu slimnīcas) stacionāra “Latvijas Infektoloģijas centrs” dati liecina, ka straujāk pieaudzis gadījumu skaits, kad, laboratoriski pārbaudot ērces, konstatēta to inficētība ar ērču encefalīta vīrusu. Stacionāra laboratorijas Imūnķīmijas nodaļā kopumā  konstatēta augsta šo kukaiņu  inficētība ar ērču encefalīta vīrusu – 9,7%.

Stacionārā šobrīd ārstējas divi pacienti, bet divi izrakstīti no stacionāra. Ar aizdomām par saslimšanu ar ērču encefalītu stacionārā aizvadītajā diennaktī ievietoti  3 pacienti. Lai gan viņiem ir izteikta šīs infekcijas klīniskā aina un tāda ir mediķu uzstādītā darba diagnoze, tomēr apstiprinājumu saslimšanai varēs precīzi pateikt pēc laboratoriskajām pārbaudēm.

Stacionāra “Latvijas Infektoloģijas centrs” Bīstamo un pilienu infekcijas nodaļas vadītāja Armanda Broduža informē, ka  visu pacientu veselības stāvoklis raksturojams kā  vidēji smags. Neviens no saslimušajiem nav vakcinēts pret ērču encefalītu. Ārste norāda, ka  relatīvi vēlais pavasaris nav mazinājis ērču aktivitāti – tā ir pat augstāka, salīdzinot ar iepriekšējā gada līmeni, kad ērču aktivitāte sākās gandrīz mēnesi agrāk ( 23.marts 2012.gadā; 16.aprīlis – 2013.gadā).

Stacionāra “Latvijas Infektoloģijas centrs” Nacionālās mikrobioloģijas references laboratorijas  vadītāja  docente Jeļena Storoženko  norāda, ka šajā ērču aktivitātes sezonā, pēc palīdzības ērces noņemšanā pie mediķiem vērsušies  413 iedzīvotāji. Kopumā laboratorijā pārbaudītas 669 ērces.  No tām – 63 – inficētas ar encefalīta vīrusu. J.Storoženko informē -lai gan  ērču aktivitāte šogad iezīmējusies vēlāk nekā citus gadus, ērču inficētības līmenis jau šobrīd ir augsts un pārsniedzis iepriekšējās sezonas rādītājus – pēc analoga skaita ērču pārbaudes 2011.gadā, ērču inficētība bija 5,6%  -;  2012.gadā – 8,1%, bet šobrīd 9,4%.

Infektologi atgādina – laiks no inficētas ērces piesūkšanās brīža līdz slimības sākumam vidēji ir 7-14 dienas; encefalīts sākas ar gripai līdzīgiem simptomiem: nespēku, galvassāpēm, sāpēm muskuļos un ķermeņa temperatūras paaugstināšanos līdz 38° C. Dažos gadījumos mēdz būt slikta dūša, vemšana, sāpes vēderā un caureja. Daudziem ērču encefalīta izraisītais nervu sistēmas iekaisums izpaužas kā meningīts; tam raksturīga ļoti augsta temperatūra (ap 40° C), galvassāpes, paaugstināta jutība pret gaismu, reibonis, slikta dūša un vemšana.

Mediķi norāda, ka pēc ērces noņemšanas, svarīgi ir sekot līdzi savam veselības stāvoklim. Pamanot izmaiņas, jāapmeklē ģimenes ārsts vai tuvākā ārstniecības iestāde. Pie ārsta jāgriežas arī gadījumā, ja ap ērces piesūkšanās vietu parādās apsarkums vai ir citas sliktas pašsajūtas pazīmes, kas norāda uz iespējamo inficēšanos arī ar Laimas slimību. Šogad stacionārā jau ārstējušies 6 Laimas slimības pacienti. Tāpēc mediķi atgādina, ka ir ļoti svarīgi piesūkušos ērci ātrāk un pareizi noņemt. Ar kukaiņa izvilkšanu nedrīkst kavēties, jo Laimas slimības risks paaugstinās, ērcei ilgāk atrodoties uz ķermeņa.

Pirms ērces izvilkšanas ar spirtu jādezinficē vieta, kur tā piesūkusies. Ar tievu pinceti (vai speciālo ērču izņemšanas pinceti) jāsatver ērce pēc iespējas tuvāk ādai, cenšoties ērci nesaspiest un lēni ar vienmērīgu kustību jāvelk ārā. Nekādā gadījumā nedrīkst saspiest vai sažņaugt ērci, jo var notikt ērces ķermeņa šķidruma injicēšanās ādā. To nedrīkst arī griezt, durt vai raut, jo ērces mutes daļa var palikt ādā un inficētais šķidrums no ērces var iekļūt brūcē. Pēc ērces noņemšanas, tās piesūkšanās vietu apstrādā ar joda tinktūru, odekolonu vai spirtu. Rokas obligāti rūpīgi jānomazgā ar ziepēm. Nav ieteicams pieskarties ērcei ar pirkstiem, jo infekciju izraisītāji var nokļūt organismā caur mikrotraumām ādā, vai nejauši aizskarot gļotādas. Tāpēc, ja nav pincetes un ērce jāizvelk ar pirkstiem, jāizmanto kāda starpliku – auduma gabals, papīrs, salvete vai gumijas cimdi. Ērces noņemšanā var izmantot diega cilpu. To apsien ap ērces snuķīti pēc iespējas tuvāk ādai un, velkot aiz galiem, izņem ērci.

Rīgas Austrumu slimnīcas stacionāra “Latvijas Infektoloģijas centrs” cilvēkiem sniedz palīdzību ērces noņemšanā jebkurā diennakts laikā. To var izdarīt  Uzņemšanas nodaļā rindas kārtībā.

Informācijas avots: “Rīgas Austrumu klīniskās universitātes slimnīcas” mājaslapa: http://www.aslimnica.lv

 

Leave a Reply