HIV infekcija – neviens nav pasargāts!

Neraugoties uz plašo informācijas pieejamību par HIV un AIDS, sabiedrībā joprojām valda uzskats, ka šī problēma attiecas tikai uz atsevišķām sabiedrības grupām, piemēram, uz injicējamo narkotiku lietotājiem vai homoseksuāli orientētiem iedzīvotājiem. Minētie fakti atbilda patiesībai līdz 2007.gadam, tagad tā vairs nav un iedzīvotāju grupa, kuras pārstāvji šobrīd visbiežāk inficējas ar HIV ir heteroseksuāli orientēti iedzīvotāji neaizsargāta seksa laikā. Tādēļ Tev nav iemesla būt pārliecinātam, ka uz Tevi tas neattiecas, jo realitātē – ar HIV inficēties var ikviens.

Inficēšanās ar HIV var notikt, ja inficētās personas organisma šķidrumus, kas satur HIV lielā koncentrācijā – asinis, izdalījumi no dzimumorgāniem (sperma un maksts sekrēts) nonāk otra cilvēka organismā. Bērnam pastāv iespēja inficēties ar HIV pozitīvas mātes pienu.

Nedrošs sekss ir viens no galvenajiem iemesliem, kāpēc cilvēki inficējās ar HIV. Cilvēkiem, kuri nodarbojas ar nedrošu seksu parasti ir vairāki dzimumpartneri vienlaikus vai dzimumpartneri tiek bieži mainīti, tāpat bieži ir dzimumkontaki, kuru laikā netiek lietots prezervatīvs.

Inficēties ar HIV var no viena vienīga dzimumkontakta ar inficētu partneri. Visdrošākais veids, kā izsargāties no inficēšanās ar HIV, ir kopdzīve ar uzticamu partneri un atturēšanās no gadījuma dzimumsakariem. Ja tas netiek ievērots, tad noteikti jālieto prezervatīvs katra dzimumakta laikā. Arī gadījumos, kad ir viens uzticams dzimumpartneris, ir svarīgi zināt partnera HIV stausu. Iespējams, ka dzimumpartneris jums nezinot ir injicējis narkotiskās vielas vai praktizējis nedrošu seksu, kas paaugstina inficēšanās risku ar HIV!

Ir būtiski apzināties savu risku un darīt visu, lai neapdraudētu savu un citu cilvēku veselību!

Uzzini savu HIV statusu, veic HIV testu!

Vairāk par HIV un AIDS lasi Slimību profilakses un kontroles centra mājas lapā.

Informācijas avots: “Slimību Profilakses un Kontroles Centrs” mājaslapa: http://www.spkc.gov.lv

Leave a Reply