Informē par Latvijas gatavību saistībā ar Ebolas vīrusa uzliesmojumu pasaulē

Veselības ministrijā notiek informatīvs pasākums medijiem par aktuālo informāciju par Ebolas vīrusu un Latvijas veselības aprūpes sistēmas gatavību

Pasaules Veselības organizācijas (PVO) pārstāvniecības Latvijā vadītāja Aiga Rūrāne uzsvēra, ka PVO Ebolas vīrusa izplatīšanās risku Eiropas reģionā, t.sk. arī Latvijā, vērtē kā zemu, tajā pašā laikā uzsverot nepieciešamību informēt sabiedrību. PVO eksperti neprognozē Ebolas vīrusa uzliesmojumu ārpus skartajām valstīm Āfrikā, jo Eiropā jau gadu desmitiem funkcionē veselības aprūpes sistēma – spēcīgi kontroles mehānismi,  labi sagatavoti un apmācīti infekciju speciālisti, kā arī atbilstoši aprīkotas laboratorijas. Tāpat katrs atsevišķais saslimšanas gadījums ārpus skartajām valstīm tiek rūpīgi izmeklēts un analizēts.
Slimību profilakses un kontroles centra Infekcijas slimību riska analīzes un profilakses departamenta direktors Jurijs Perevoščikovs norādīja, ka augstā slimības izplatība saistīta ar vājo veselības aprūpi skartajās valstīs Āfrikā, savukārt riski ārpus tām tiek minimizēti. Tāpat, jo ātrāk saslimšana tiek diagnosticēta un pacientam sniegta  atbilstoša medicīniskā palīdzība, jo labākas izveseļošanās prognozes un lielākas iespējas apturēt vīrusa tālāku izplatīšanos.
Rīgas Austrumu klīniskās universitātes slimnīcas Infektoloģijas galvenā speciāliste prof.Ludmila Vīksna apstiprināja, ka Latvijas infektologi savā ikdienas darbā nepārtraukti sastopas ar infekciju slimībām, t.sk. tropiskām infekciju slimībām, līdz ar to slimnīcu uzņemšanas nodaļas un ārstniecības personas ir gatavas arī iespējamiem Ebolas vīrusa pacientiem.
Arī Neatliekamās medicīniskās palīdzības dienesta (NMPD) direktors Armands Ploriņš apliecināja dienesta gatavību saskarsmei ar bīstamām infekcijas slimībām, uzsverot, ka galvenais ir paša pacienta izpratne par nepieciešamo rīcību, sniedzot ārstniecības personām visu nepieciešamo informāciju.
Veselības ministrijas valsts sekretāra vietniece Egita Pole informēja par 16.oktobrī Eiropas Savienības dalībvalstu veselības ministru sanāksmē lemto – paredzot pastiprināt no vīrusa skartajām Āfrikas valstīm izlidojošo personu veselības pārbaudes (skrīningu) lidostās, nodrošināt ceļotājus ar nepieciešamo informāciju par Ebolas vīrusu t.sk. par simptomiem un nepieciešamo rīcību, ja ir aizdomas par saslimšanu pēc lidojuma, kā arī kopēju protokolu un procedūru Ebolas apkarošanai izveidi, piemēram, pasažieru anketēšanai un inficētu personu izsekojamībai. Pole norādīja, ka atbilstoši PVO rekomendācijām Latvijā nav noteikti starptautisku ceļojumu vai tirdzniecības ierobežojumi ar vīrusa skartajām valstī.
Noslēgumā vēlreiz tika apliecināta Latvijas gatavība saskarsmei ar iespējamiem Ebolas vīrusa pacientiem, kā arī norādīts, ka dienesti nepārtraukti seko līdzi notikumu attīstībai. Tāpat notiek atbildīgo dienestu un veselības aprūpes speciālistu apmācības, kā arī tiek plānots izplatīt papildus informatīvos materiālus.
Informācijas avots: “Veselības ministrija” mājaslapa: http://www.vm.gov.lv/

Leave a Reply