Kā rīkoties gripas vai citu akūtu vīrusu saslimšanu gadījumā?

1. Jāpaliek mājās
Saslimšanas gadījumā paliec mājās un ārstējies: nedodies uz darbu un citām sabiedriskām vietām, jo tā apdraudēsi gan sevi (jo gripa ir “jāizguļ”), gan apkārtējos, kurus arī vari inficēt!

2. Jāzvana ģimenes ārstam vai uz ģimenes ārsta praksi jau pirmajā saslimšanas dienā
Vislabāk ar savu ārstu vispirms sazinies telefoniski, nevis uzreiz dodies slims uz ārsta praksi. Tā Tu noskaidrosi, kāda ārstēšana jāuzsāk nekavējoties, lai pašārstējoties nepasliktinātu savu veselības stāvokli. Pa tālruni, precizējot Tavu veselības stāvokli, ārsts ieteiks, kā tālāk rīkoties: vai doties uz ārsta praksi (katru dienu ģimenes ārsta praksē ir paredzēts laiks akūtiem pacientiem) vai smagākas saslimšanas gadījumā būs nepieciešama ārsta vizīte uz mājām.

Atceries, gripas epidēmijas laikā valsts apmaksā ģimenes ārsta mājas vizīti pie gripas slimnieka. Pacientam par to jāmaksā Ls 2 pacienta iemaksa (izņemot no pacienta iemaksām atbrīvotajiem iedzīvotājiem: bērniem, I grupas invalīdiem u.c.; visus
skati www.rindapiearsta.lv bukletā “Mans ģimenes ārsts“).

Laikā, kad ģimenes ārsts nestrādā, vari saņemt mediķa padomu, zvanot uz Ģimenes ārstu konsultatīvo tālruni 66016001 (darbdienās: plkst.17.00-8.00; svētkos un brīvdienās visu diennakti).

Pēc medicīniskās palīdzības vari vērsties arī pie dežūrārstiem. Dežūrārsti var izrakstīt ārstniecībai nepieciešamos medikamentus, kā arī iestādes darbības teritorijā nodrošina mājas vizītes. Ar iestādēm, kurās ir pieejami dežūrārsti, vari iepazīties mājaslapas sadaļā “Dežūrārsti (ārpus ģimenes ārstu darba laika)”.

Maldīgi ir uzskatīt, ka ārstēšanu gripas saslimšanas vai saaukstēšanās gadījumā var nodrošināt neatliekamās medicīniskās palīdzības brigāde. Tā ir aprīkota tā, lai palīdzētu dzīvībai bīstamās situācijās. Un tajā strādājošie mediķi nevar sniegt palīdzību, kas saistīta ar gripas vai citu augšējo elpceļu vīrusu infekciju ārstēšanu (piemēram, nevar izsniegt nepieciešamās zāles vai izrakstīt receptes).

3. Atbilstoši ģimenes ārsta norādēm, ārstēšanās jāuzsāk jau pirmajā saslimšanas dienā
Ja ārstēšana nav uzsākta savlaicīgi, var rasties gripas komplikācijas, piemēram, pneimonija, sirds asinsvadu sistēmas saslimšanas vai citu jau esošo hronisku slimību paasinājumi u.c.

Informācijas avots: “Nacionālais Veselības Dienests” mājaslapa: http://vec.gov.lv

Leave a Reply