Lielākais ērču blīvums – saulainās pļavās un krūmājos

Lai apzinātu ērču aktivitāti pēc sniega nokušanas, Slimību profilakses un kontroles centra (SPKC) epidemiologi šogad pirmo reizi devās apsekot kontrolpunktus. Veicot mērījumus, noskaidrots, ka minimālais ērču daudzums uz vienu kilometru ir četras ērces, bet maksimālais – 25 ērces.

Lielākais ērču blīvums konstatēts saulainās vietās – pļavās un krūmājos.

SPKC aicina iedzīvotājus ar īpašu piesardzību veikt āra uzkopšanas darbus, īpaši vietās, kur zāle nav pļauta vairākus gadus pēc kārtas.

Kā atzīst epidemiologi, ērču daudzums līdz ar siltāka laika iestāšanos palielināsies, jo ērces ir labi pārziemojušas.

Lai pasargātu sevi un savus tuviniekus no ērču encefalīta, visefektīvākais profilakses līdzeklis ir vakcinācija. Īpaši svarīgi vakcinēties ir tiem cilvēkiem, kuri bieži uzturas mežos, aizaugušās pļavās, krūmainās vietās vai strādā lauksaimniecībā. Pret ērču encefalītu iespējams vakcinēties visu gadu. Vakcinēties iespējams arī šobrīd, bet jāatceras, ka imunitāte pēc vakcinācijas veidojas aptuveni divu nedēļu laikā.

Atcerieties, ka ērces pārnēsā arī citas infekcijas slimības – Laimas slimību un ērlihiozi, pret kurām vakcīna nav izstrādāta, tādēļ arī vakcinētiem cilvēkiem jāievēro piesardzība – apģērbs jāpielāgo tā, lai ērces nevarētu zem tā pakļūt:

  • bikšu gali jāieliek zeķēs vai zābakos (tieši šeit ērces ielien visbiežāk);
  • aprocēm un apkaklei jābūt cieši pieguļošai, blūze vai krekls jāieliek biksēs;
  • pastaigas laikā ik pa brīdim jāaplūko apģērbs, lai laikus pamanītu un notrauktu pa to rāpojošās ērces;
  • pārnākot rūpīgi jāpārbauda, vai uz drēbēm un ķermeņa nav ērces.

Ja ērce tomēr piesūkusies, tā jānoņem pēc iespējas drīzāk. Tās noņemšanu vislabāk uzticēt ārstniecības personai, tomēr gadījumos, kad tas nav iespējams, ieteicams rīkoties šādi:

  • pirms ērces izvilkšanas ar spirtu vai degvīnu dezinficējiet vietu, kur tā piesūkusies;
  • ar pinceti satveriet ērci pēc iespējas tuvāk snuķītim un, cenšoties nesaspiest, to izvelciet, lēni izceļot, ar vienmērīgu un rotējošu kustību;
  • var izmantot diega cilpu – to apsien ap ērces snuķīti pēc iespējas tuvāk ādai un, velkot aiz galiem, ērci izņem;
  • lai mazinātu inficēšanās risku ērces izņemšanas laikā, jo uz rokām var būt mikroskopiski ievainojumi, vēlams uzvilkt gumijas cimdus, bet ja to nav dezinficējiet rokas pirms un pēc manipulācijas.

Pagājušajā gadā nedaudz samazinājies ērču encefalīta slimnieku skaits – reģistrēti 376 saslimšanas gadījumi, 2011.gadā reģistrēti 429, bet 2010.gadā 404 saslimšanas gadījumi.

2012.gadā nedaudz samazinājies arī slimnieku skaits, kuri slimojuši ar Laimas slimību, reģistrēti 724 gadījumi, 2011.gadā 866, bet 2010.gadā – 829 saslimšanas gadījumi.

Informācijas avots: “Slimību Profilakses un Kontroles Centrs” mājaslapa: http://www.spkc.gov.lv

Leave a Reply