Pagājušajā gadā sasniegts zemākais tuberkulozes gadījumu skaits kopš 2001.gada

Pirmdien, 24.martā, visā pasaulē tiek atzīmēta Pasaules Tuberkulozes diena. Jaunākie Slimību profilakses un kontroles centra (SPKC) dati apliecina pozitīvu tendenci un saslimšanas gadījumu skaita ar tuberkulozi samazināšanos. 2013.gadā, salīdzinājumā ar 2012.gadu, saslimstība ar tuberkulozi ir samazinājusies vairāk kā par 10 procentiem. Tāpat samazinājies arī bērnu saslimšanas gadījumu skaits. Jāatzīmē arī tas, ka pagājušajā gadā sasniegts zemākais reģistrētais tuberkulozes gadījumu skaits kopš 2001.gada.

Papildu informācija:

2013.gadā kopā reģistrēti 776 jauni tuberkulozes gadījumi, kas ir par 104 gadījumiem mazāk nekā 2012.gadā, kad tika reģistrēti 880 jauni tuberkulozes pacienti. Arī bērnu saslimstība ar tuberkulozi 2013.gadā ir samazinājusies: vecuma grupā no 0 līdz 14 gadiem reģistrēti 45 saslimšanas gadījumi (2012.gadā – 56), bet vecuma grupā 15 līdz 17 gadi – 13 gadījumi (2012.gadā – 20).

Pozitīvas tendences vērojamas arī zīdaiņu vakcinācijā pret tuberkulozi: 2013.gadā imunizācijas līmenis pret tuberkulozi ir sasniedzis 96,5 procentus. Līdz ar to 2013.gadā ir sasniegts ieteicamais bērnu vakcinācijas līmenis pret tuberkulozi un tas savukārt nozīmē, ka bērni Latvijā ir pasargāti no smagām tuberkulozes formām.

SPKC atgādina, ka vakcinācija pret tuberkulozi ir iekļauta bērnu vakcinācijas kalendārā. Atgādinām, ka ar tuberkulozi inficēties ir samērā vienkārši, jo tā ir lipīga gaisa pilienu infekcijas slimība, ar kuru parasti bērni inficējas no slima cilvēka tam runājot, klepojot, šķaudot. Savukārt pieaugušajiem ir ievērojami plašāks riska faktoru skaits, kas var veicināt saslimstību ar tuberkulozi. Nozīmīgi riska faktori saslimšanai ar tuberkulozi var būt bezdarbs, ļaunprātīga alkohola lietošana, smēķēšana, HIV infekcija, apcietinājums, narkotisko vielu lietošana.

SPKC speciālisti vērš uzmanību, ka liela nozīme tuberkulozes profilaksē ir imunitātes stiprināšanai, jo cilvēka imūnsistēma var tikt galā ar ieelpotiem tuberkulozes baciļiem. Atceries, ka imunitātes stiprināšanai svarīgs ir veselīgs dzīvesveids – sabalansēts darba un atpūtas režīms, pareizs ēšanas režīms (ēdienreizēs organisms saņem gan olbaltumvielas, gan ogļhidrātus, taukus u.tml.) u.c.

No pirmdienas, 24.marta līdz 28.martam, astoņās Latvijas pilsētās tiek rīkoti informatīvi pasākumi par godu Tuberkulozes dienai. Savukārt 24.martā Rīgā, pie Latvijas Sarkanā Krusta Gaiziņā ielā 7 no plkst. 12:00 līdz 15:00 būs iespējams veikt bezmaksas plaušu rentgenu Rīgas Stradiņa Klīniskās universitātes slimnīcas mobilajā busiņā. Tuberkulozes dienai veltīto pasākumu kalendāru iespējams aplūkot http://www.spkc.gov.lv/aktualitates/746/

Informācijas avots: “Slimību Profilakses un Kontroles Centrs” mājaslapa: http://www.spkc.gov.lv

 

Leave a Reply