Slimību profilakses un kontroles centra ieteikumi festivālu un pilsētas svētku apmeklētājiem

Slimību profilakses un kontroles centrs (SPKC) aicina mūzikas festivālu un pilsētas svētku apmeklētājus un ēdinātājus ievērot higiēnas pamatprincipus, lai veselības problēmas netraucētu baudīt mūziku, svētkus un atpūtu.

Roku mazgāšana. Lai nesaslimtu ar akūtām zarnu trakta infekcijām, atceries, ka rokas ar ziepēm un ūdeni jāmazgā bieži un rūpīgi. Rokas vienmēr nomazgā: pirms ēšanas un dzeršanas; pēc tualetes apmeklēšanas; pirms pieskaršanās acīm, degunam un mutei; pirms un pēc ievainojumu apstrādes.

Netīrumu noņemšanai no rokām un mikrobu iznīcināšanai var izmantot arī mitrās salvetes vai roku dezinfekcijas līdzekļus.

Droša pārtika. Gadījumā, ja iegādātajam ēdienam ir neraksturīga garša, smarža, izskats, nekādā gadījumā nelieto to uzturā! Neiegādājies produktus, kas ātri bojājas vietās, kur tos neglabā ledusskapjos vai aukstuma vitrīnās.

Iegādājoties gatavu ēdienu kafejnīcā, pārliecinies, vai ēdiens ir kvalitatīvi pagatavots un tiek pasniegts atbilstošā temperatūrā (siltais ēdiens – karsts, aukstais ēdiens –auksts).

Nekautrējies atteikties no ēdiena, kura kvalitāte Tev šķiet apšaubāma.

Nelieto pārtiku un dzērienus no kopīgiem traukiem!

Gadījumā, ja parādās zarnu trakta infekcijas saslimšanas pazīmes (slikta dūša, sāpes vēderā, vemšana, caureja un paaugstināta ķermeņa temperatūra), nekavējoties meklē mediķa palīdzību. Runājot ar ārstu, atklāj viņam savas aizdomas par to, kādēļ saslimi – sniegtā informācija var palīdzēt no saslimšanas pasargāt citus līdzcilvēkus!

SPKC aicina ievērot arī citus ieteikumus labas veselības saglabāšanai:

  • neaizmirsti regulāri padzerties ūdeni, īpaši, ja lieto alkoholiskos dzērienus un/vai esi fiziski aktīvs;
  • alkoholiskos dzērienus lieto ar mēru. Atceries, ka alkohola un tabakas izstrādājumu lietošana ir ne tikai kaitīga veselībai, bet līdz 18 gadu vecumam aizliegta ar likumu;
  • esi piesardzīgs lietojot enerģijas dzērienusto regulāra lietošana, kā arī lietošana kopā ar alkoholiskajiem dzērieniem var radīt veselības problēmas;
  • lai izsargātos no saslimšanas ar seksuāli transmisīvām infekcijām un nevēlamas grūtniecības, seksuālo sakaru laikā neaizmirsti lietot prezervatīvu;
  • ieteicams lietot insektus un ērces atbaidošus līdzekļus. Gadījumā, ja ērce piesūkusies, tā jānoņem pēc iespējas ātrāk;
  • uzlādē mobilo telefonu, lai nepieciešamības gadījumā varētu sazvanīt savus draugus vai izsaukt palīdzību.

Atgādinām, ka vasarā, kas tradicionāli ir festivālu un brīvdabas pasākumu norises laiks, sabiedrībā pieaug saslimstība ar zarnu trakta infekcijām (norovīrusu, rotavīrusu infekcijām, dizentēriju, salmonelozi u.c.). Šī tendence ir cieši saistīta ar pārtikas pagatavošanu nepiemērotos apstākļos ārā, neatbilstošu pagatavotā ēdiena uzglabāšanu un nepietiekamu personīgās higiēnas prasību ievērošanu.

Informācijas avots: “Slimību Profilakses un Kontroles Centrs” mājaslapa: http://www.spkc.gov.lv

Leave a Reply