Šodien darbu sāk jauns veselības nozares profesionāļu veidots portāls www.grutnieciba.lv

No šodienas, 7.aprīļa, iedzīvotājiem ir pieejams jauns veselības nozares profesionāļu veidots portāls www.grutnieciba.lv. Portālu veidojusi Veselības ministrija un Slimību profilakses un kontroles centrs (SPKC), sadarbībā ar Latvijas Ginekologu un dzemdību speciālistu asociāciju, Latvijas Lauku ģimenes ārstu asociāciju, Nacionālo veselības dienestu, Neatliekamās medicīniskās palīdzības dienestu.

Līdz šim informācija par grūtniecību un bērna kopšanu bija sadrumstalota pa dažādiem interneta resursiem, kā arī trūka vienotas informācijas par valsts nodrošinātajiem pakalpojumiem grūtniecēm un zīdaiņiem. Tādēļ, veidojot portālu www.grutnieciba.lv, tika izvirzīts mērķis – nodrošināt viegli lietojamu interneta vietni topošajiem un jaunajiem vecākiem. Portālā vienuviet ir pieejama nekomerciāla, plaša, profesionāla un kvalitatīva valsts un medicīnas profesionāļu apstiprināta informācija un ieteikumi veselīgas grūtniecības plānošanai un norisei.

Portālā ikviens interesents atradīs informāciju par grūtniecības norisi atbilstoši grūtniecības nedēļai – informāciju par bērniņa attīstību, to, kā topošā māmiņa šajā laikā jūtas, kādus ārsta apmeklējumus un pārbaudes, ko nodrošina valsts, nepieciešams veikt konkrētā grūtniecības nedēļā, kā arī ieteikumus veselīgam dzīvesveidam un citu noderīgu informāciju. Portāls ir veidots interaktīvs ar iespēju tā lietotājiem savā starpā sarakstīties, veikt un komentēt ierakstus, veidot dienasgrāmatas pašiem priekš sevis vai publiski pieejamas, kā arī sniegt ieteikumus portāla papildināšanai. Viena no iespējām, ko piedāvā www.grutnieciba.lv ir sava video izveide, proti, tas veidojas no fotoattēliem, kurus uzņem māmiņa grūtniecības laikā, parādot kā aug bērniņš. Pēc tam video ir lejupielādējams un izmantojams, lai dalītos sociālajos tīklos vai saglabātu sev. Portālā izveidota arī video sarunu sadaļa, kurā var noklausīties profesores Daces Rezebergas stāstījumu par grūtniecības plānošanu, pirmajiem izmeklējumiem, uzturu. Savukārt sadaļā Noderīgi atrodama informācija par dažādām aktuālām tēmām – par dzemdību norisi, skaistumkopšanu, bērna aprūpi u.tml. Portālā informācija ir pieejama gan latviešu, gan krievu valodās.

Atklājot portālu, Veselības ministre Ingrīda Circene uzsvēra: „Gan pētījumi, gan diskusijas sociālajos tīklos un iedzīvotāju uzdotie jautājumi liecina, ka nereti trūkst izpratnes un pietiekoši kvalitatīvas informācijas par grūtniecības norisi un ar to saistītajām izmaiņām dzīvesveidā. Tāpēc īpaši svarīgi ir vienuviet apkopot profesionālu un kvalitatīvu valsts un veselības nozares profesionāļu apstiprinātu informāciju un ieteikumus veselīgas grūtniecības plānošanai un norisei.”

SPKC direktore Inga Šmate: „Statistikas dati par dzimstību pēdējo gadu laikā ir iepriecinoša – pagājušajā gadā piedzimušo mazuļu skaits atkal ir pieaudzis. Latvijā 2013.gadā ir piedzimis 20 251 bērns, kas ir par 702 bērniem vairāk nekā 2012.gadā. Tāpat pozitīvi vērtējams tas, ka samazinājies ir ķeizargriezienu skaits. Tomēr SPKC rīcībā esošā informācija liecina, ka iedzīvotāju informētība par grūtniecību un vecāku veselības un kaitīgu ieradumu ietekmi uz bērnu diemžēl nav pietiekama. Joprojām redzam, ka jaunie vecāki plānojot vai jau gaidot bērniņu smēķē un lieto alkoholu, kā arī slimo ar dažādām savlaicīgi novēršanām slimībām. Tādēļ aicinām topošos vecākus atcerēties, ka bērna veselība un attīstība līdz piedzimšanai un pirmajā dzīves gadā galvenokārt ir atkarīga no mātes un tēva veselības, dzīvesveida paradumiem, vecāku zināšanām par bērna veselību un rūpēm par bērnu. Topošajiem vecākiem jāapzinās ģimenes plānošanas un reproduktīvās veselības veicināšanu nozīme, tādēļ šo portālu veidojām kā informatīvu palīgu.”

Profesore Dace Rezeberga: „Šis portāls ir īpašs ar to, ka tajā izvietotā informācija ir ticama un pareiza. Portāla lietotājiem būs iespēja saņemt pareizu informāciju un profesionālas atbildes uz jautājumiem. Portāla veidošanā ir iesaistīti arī daudzi jaunie speciālisti, kas ieskicēja pašu portāla izstrādes sākumu un turpina darbu pie tā attīstības”.

Nacionālā veselības dienesta Ārstniecības pakalpojumu departamenta Ambulatoro pakalpojumu nodaļas vadītāja Līga Gaigala: „Portāls būs nozīmīgs un uzticams informācijas avots grūtniecēm un jaunajām māmiņām par valsts apmaksātajiem veselības pakalpojumiem. Jāatzīmē, ka šobrīd grūtnieces var saņemt valsts apmaksātu aprūpi 213 ārstniecības iestādēs un kopējais plānotais finansējums šiem pakalpojumiem šogad ir 5 523 592 EUR. ”

Lai portālā iekļautu pēc iespējas vairāk noderīgas informācijas, SPKC aicina ikvienu portāla apmeklētāju līdzdarboties portāla veidošanā un sūtīt ieteikumus par to, ar kādu informāciju vēl nepieciešams portālu papildināt.

Informācijas avots: “Slimību Profilakses un Kontroles Centrs” mājaslapa: http://www.spkc.gov.lv

Leave a Reply