SPKC aicina ievērot veselīgas līgošanas principus

Slimību profilakses un kontroles centra (SPKC) speciālisti aicina ievērot veselīgas līgošanas principus, lai svētki būtu izdevušies.

 

Neaizmirsti mazgāt rokas un raugies, lai to dara arī tavi bērni!

 

Ievēro personīgo higiēnu, mazgā rokas pirms ēdiena sagatavošanas un ēšanas, un it īpaši pēc tualetes apmeklējuma. Personīgo higiēnu ievēro arī tad, ja svini svētkus vietā, kur ūdens pieejams ierobežoti. Vislabāk rokas mazgāt ar ziepēm, zem tekoša ūdens, bet, ja šādas iespējas nav, var izmantot arī dezinfekcijas līdzekļus vai mitrās salvetes.

 

Uzmanies uzturā lietot pārtikas produktus, kam slikta smarža un garša!

 

Nekvalitatīvs, ilgi stāvējis, nepilnvērtīgi pagatavots vai ar nemazgātām rokām pagatavots ēdiens rada risku inficēties ar dažādu infekcijas slimību ierosinātājiem – cilvēks var saslimt ar salmonelozi, trihinelozi, A hepatītu u.c. slimībām. Pārtikas produkti, kuru uzglabāšanai, pagatavošanai un lietošanai jāpievērš īpaša uzmanība, ir piena, gaļas un zivju izstrādājumi, kā arī olas un dažādi jau sagatavoti ēdieni (gatavie salāti un saldie ēdieni) vai pusfabrikāti. Gatavojot gaļu un zivis, atceries, ka tikai kārtīgi termiski apstrādājot – izcepot vai uzvārot iespējams izsargāties no saslimšanas. Pagatavoto cienastu apēd tūlīt pēc pagatavošanas. Neapēsto ēdienu jāuzglabā vēsā vietā un noslēgtos traukos.Produkti (piemēram, gaļas salāti ar majonēzi vai lauku torte), kas visu Jāņu nakti atradušies uz svētku galda, nav labākā izvēle nākamā rīta brokastīm.

 

Atceries par bērnu drošību!

 

Raugies, lai bērni vieni nerotaļājas ūdenskrātuves vai ugunskura tuvumā un nevarētu piekļūt degšķidrumam vai citām dzīvībai bīstamām vielām. Neatstāj bērnu vienu pašu dzīvnieku tuvumā! Uzmanies ar karstiem dzērieniem uz svētku galdauta, ko bērns varētu pavilkt!

 

Plūcot jāņuzāles, izvēlies piemērotu apģērbu un pielāgo apģērbu tā, lai ērces nevarētu zem tā pakļūt!

 

SPKC speciālisti iesaka izvairīties no brišanas aizaugušās, nekoptās pļavās un krūmājos. Ērces piesūkšanās rada risku saslimt ar ērču encefalītu, Laimas slimību un ērlihiozi. Ja ērce tomēr piesūkusies, tā jānoņem pēc iespējas ātrāk. Atgādinām, ka ērces visbiežāk nokļūst uz garāmejošu cilvēku apaviem vai apģērba potīšu augstumā un pēc tam lēnām pārvietojas uz augšu. Tādēļ tādēļ bikšu gali jāliek zeķēs vai zābakos, aprocēm un apkaklei jābūt cieši pieguļošai, blūze jāieliek biksēs. Ieteicams valkāt gaišas drēbes, uz kurām ērces labi pamanāmas un tās iespējams notraukt laikus. Atpūšoties brīvā dabā, ieteicams lietot kukaiņu atbaidīšanas līdzekļus – repelentus.

 

Peldies tikai tajās peldvietās, kurās ūdens kvalitāte tiek pārbaudīta!

 

Jāņu nakts nav piemērots laiks nakts peldēm, lēkšanai ūdenī uz galvas un savas peldēt prasmes izrādīšanai.

 

Meklē ārsta vai citu dienestu palīdzību, tiklīdz tā nepieciešama tev vai taviem viesiem!

 

Atbilstoši situācijai palīdzību saņemsi, zvanot uz ģimenes ārstu konsultatīvo tālruni 66016001, Neatliekamās medicīniskās palīdzības dienesta tālruni 113 vai uz vienoto ārkārtas situāciju tālruni 112, ja nepieciešama ugunsdzēsēju vai policijas palīdzība.  

Leave a Reply