Vakcinācija pret rotavīrusu – bērniem bez maksas

Sākot ar 2015.gada janvāri Vakcinācijas kalendārs* papildināts ar vakcīnu pret rotavīrusu infekciju, kas turpmāk tiks apmaksāta bērniem 100% apmērā no valsts budžeta līdzekļiem. Saskaņā ar Vakcinācijas kalendāru vakcinācijas kursu pret rotavīrusu infekciju uzsāk divu mēnešu vecumā. Imunizācijas kurss sastāv no divām vakcinācijas reizēm, vakcīna ir pilienveida, to iepilina bērnam mutē.

Ja bērna vakcināciju nav iespējams uzsākt divu mēnešu vecumā, katrā individuālā gadījumā bērna ārsts var piemērot individuālu vakcinācijas shēmu, izvērtējot bērna veselības stāvokli un ņemot vērā vakcīnas lietošanas instrukcijā noteikto:

1) pirmo vakcīnas devu var ievadīt, sākot no 6 nedēļu vecuma;

2) intervālam starp abām vakcinācijas reizēm jābūt vismaz 4 nedēļām;

3) vakcinācijas kurss (divas vakcinācijas reizes) jāpabeidz pirms 24 nedēļu vecuma.

Bērni, kuri saņēmuši pirmo vakcīnas devu 2014.gadā ar 50% valsts kompensāciju, šogad vakcināciju var pabeigt, izmantojot valsts 100% apmaksāto vakcīnu. Par vakcinācijas pabeigšanu jākonsultējas ar bērna ģimenes ārstu vai pediatru.

Ar rotavīrusu infekciju visbiežāk un vissmagāk slimo zīdaiņi un mazi bērni. Tāpēc, lai bērni būtu savlaicīgi pasargāti no saslimšanas, vakcināciju ieteicams veikt vakcinācijas kalendārā noteiktajā laikā.

Saskaņā ar Pasaules Veselības organizācijas datiem rotavīrusu infekcija ir galvenais smaga gastroenterīta cēlonis bērniem līdz piecu gadu vecumam, turklāt lielākā daļa saslimšanas gadījumu tiek reģistrēti zīdaiņiem līdz viena gada vecumam. Arī Slimību profilakses un kontroles centra (SPKC) dati liecina, ka Latvijā rotavīrusi ir biežākais (līdz pat 72%) vīrusu ierosinātu zarnu infekcijas slimību cēlonis bērniem līdz viena gada vecumam.** Atgādinām, ka vakcinācija ir vienīgais efektīvais līdzeklis, lai novērstu zīdaiņu un mazu bērnu saslimšanu ar rotavīrusu infekciju.

Rotavīrusu infekcija ir akūta, vīrusu izraisīta slimība, kas biežāk skar bērnus un kam raksturīgs gremošanas trakta iekaisums, organisma saindēšanās un dehidratācija (atūdeņošanās). Visuzņēmīgākie pret rotavīrusu infekciju ir zīdaiņi un bērni līdz trīs gadu vecumam. Bīstamākā rotavīrusu izraisīta komplikācija ir organisma strauja atūdeņošanās jeb dehidratācija, kad organisms zaudē būtisku daudzumu šķidruma (arī sāļus). Bērniem un zīdaiņiem atūdeņošanās var izraisīt nopietnas veselības problēmas, kā rezultātā tiek traucēta asins cirkulācija, var sākties nieru darbības traucējumi vai pat smadzeņu tūska.

Rotavīrusu infekcijas avots ir slims cilvēks vai cilvēks, kuram netiek novērotas slimības pazīmes, bet kurš ir infekcijas izraisītāja nēsātājs. Rotavīrusu infekcijas simptomi parādās 15 stundu līdz 7 dienu laikā pēc inficēšanās, parasti 1–2 dienu laikā. Slimnieks visbīstamākais apkārtējiem ir pirmajā saslimšanas nedēļā. Rotavīrusu infekcijas izraisītājs izdalās no cilvēka organisma ar fekālijām. Inficētā persona vīrusu izdala vidēji 7–8 dienas. Vīruss ir ļoti izturīgs vidē. Tas izplatās, ja slimnieks neievēro personīgo higiēnu un ar nemazgātām rokām pēc tualetes apmeklējuma aizskar koplietošanas priekšmetus, kā arī ar vīrusu piesārņo pārtiku, ūdeni.

Saslimšanas pazīmes: akūts sākums; vemšana, slikta dūša; bieža, ūdeņaina vēdera izeja, kas parasti ilgst 5–7 dienas; sāpes vēderā; galvassāpes; vispārējs vājums; slikta apetīte; paaugstināta ķermeņa temperatūra.

Lai sekmīgi nodrošinātu jaunās vakcinācijas ieviešanu, notiek koordinācijas darbs starp SPKC, Nacionālo veselības dienestu, ģimenes ārstiem, vakcinācijas iestādēm un vakcīnas piegādātājiem.

SPKC atgādina, ka ārstniecības personas pienākums ir informēt aprūpē esošos pacientus par vakcinācijas nepieciešamību. Tomēr arī bērnu vecākus aicinām rūpēties par sava bērna veselību un laikus sazināties ar savu pediatru vai ģimenes ārstu, lai vienotos par nepieciešamo vakcināciju.

Papildus informācija

*Ministru kabineta 2000.gada 26.septembra noteikumi Nr.330 „Vakcinācijas noteikumi”.

**Dati par vīrusu izraisīto akūto zarnu infekciju gadījumu skaitu bērniem līdz viena gada vecumam Latvijā pēdējo piecu gadu laikā.

 

Gadi 2009. 2010. 2011. 2012. 2013.
Vīrusu ierosinātas zarnu infekcijas zīdaiņiem (līdz 12 mēnešiem) 909 939 1025 891 823
  • tajā skaitā rotavīrusu enterīts
659 666 684 517 597
  • rotavīrusu enterīta īpatsvars (%)
72,5 70,9 66,7 58,0 72,5
Hospitalizēto zīdaiņu skaits ar rotavīrusu enterītu 652 654 653 481 560

Informācijas avots: “Slimību Profilakses un Kontroles Centrs” mājaslapa: http://www.spkc.gov.lv

Informācija ārstniecības personām: http://www.spkc.gov.lv/arstniecibas-personam/1007/par-bernu-vakcinaciju-pret-rotavirusu-infekciju

Leave a Reply