Atklāj informatīvo kampaņu par vēža profilaktisko pārbaužu veikšanu

Ar preses konferenci 3. augustā Veselības ministrija un Nacionālais veselības dienests atklāja informatīvo kampaņu “Rūpes par veselību ir ģimenes laime!” par valsts apmaksātu vēža profilaktisko pārbaužu veikšanu. Tās mērķis ir aicināt iedzīvotājus izmantot iespēju veikt valsts apmaksātās profilaktiskās pārbaudes dzemdes kakla, krūts un zarnu (kolorektālā) vēža noteikšanai.

Informatīvās kampaņas laikā tiks īpaši uzsvērts, ka vēža profilaktisko pārbaužu veikšana ir svarīga ne tikai pašam cilvēkam, bet arī līdzcilvēkiem, jo slimības gadījumā tā emocionāli un tieši ietekmē ikvienu ģimenes locekli.

Veselības ministre Anda Čakša: “Latvijā diemžēl cilvēki mirst no slimībām, kuras ir ārstējamas, tostarp, piemēram, no onkoloģiskām saslimšanām. Lai tas tā nenotiktu, viens no priekšnoteikumiem ir laicīga diagnostika, kas nevar notikt bez pašu cilvēku atsaucības un iesaistes. Tāpēc došanās pie ārsta ir katra cilvēka iekšējā atbildība. Tā ir mūsu visu atbildība pret saviem tuvākajiem – rūpēties par savu veselību. Tikmēr mans mērķis ir nodrošināt, lai visi, kuriem saslimšana ir diagnosticēta, saņemtu nepieciešamo ārstēšanu.”

Latvijā valsts apmaksāta vēža savlaicīgas atklāšanas programma tiek īstenota kopš 2009. gada. Tomēr tikai neliela daļa iedzīvotāju atsaucas pārbaužu veikšanai. Pagājušajā gadā dzemdes kakla vēža profilaktiskās pārbaudes veica tikai 25 % no uzaicinātajām sievietēm, savukārt krūts vēža profilaktisko pārbaudi nepilni 35 % no uzaicinātajām sievietēm. Zarnu vēža pārbaudi profilaktiskos nolūkos veica vien 11 % no mērķa grupas sievietēm un vīriešiem.

“Veicot profilaktiskās pārbaudes, var savlaicīgi atklāt pirmsvēža slimības un vēzi agrīnajās stadijās”, uzsvēra Veselības ministrijas galvenā speciāliste onkoloģijā Dace Baltiņa. Nozares speciālisti vērsa uzmanību arī uz to, ka profilaktiskās pārbaudes ir jāveic regulāri, jo slimības var noritēt bez acīmredzamiem simptomiem.

Valsts apmaksātas dzemdes kakla vēža un krūts vēža profilaktiskās pārbaudes var veikt sievietes, kuras ir saņēmušas uzaicinājuma vēstuli no Nacionālā veselības dienesta*. Uzaicinājums sievietēm tiek nosūtīts noteiktos vecumos – dzemdes kakla pārbaudei vecumā no 25 līdz 70 gadiem (reizi trijos gados), savukārt krūšu pārbaudei vecumā no 50 līdz 69 gadiem (reizi divos gados). Zarnu vēža profilaktisko pārbaudi reizi gadā var veikt sievietes un vīrieši vecumā no 50 līdz 74 gadiem, vēršoties sava ģimenes ārsta praksē.

Kampaņas “Rūpes par veselību ir ģimenes laime!” video rullītis un citi informatīvie materiāli ir pieejami Nacionālā veselības dienesta mājaslapā.

*Ja uzaicinājuma vēstule ir nozaudēta, to var atjaunot, vēršoties sava ģimenes ārsta praksē. Praksē var noskaidrot arī to, vai šāda uzaicinājuma vēstule ir tikusi sūtīta, ja ir aizdomas, ka vēstule nav sasniegusi adresātu. Šo informāciju var uzzināt arī klātienē Nacionālajā veselības dienestā (uzrādot personu apliecinošu dokumentu).

 

INFORMATĪVIE MATERIĀLI

FOTO NO PRESES KONFERENCES

(Klikšķināt uz attēla, lai apskatītu lielākā izmērā, tad klikšķināt uz sānu bultiņas, lai apskatītu visus attēlus!)

  

  

  

Avots: http://www.vmnvd.gov.lv/

Leave a Reply