Gripas intensitāte strauji pieaug gandrīz visā Latvijas teritorijā

Slimību profilakses un kontroles centra (SPKC) gripas un elpceļu monitoringa dati liecina, ka gripas aktivitāte pagājušajā nedēļā palielinājusies un vidējā intensitāte jau sasniegusi 570 gadījumus uz 100 000 iedzīvotājiem jeb vairāk kā 11 000 gripas saslimšanas gadījumus nedēļas laikā.

Deviņās no desmit monitoringā iekļautajām teritorijām* ir augsts gripas intensitātes līmenis (100 gadījumus uz 100 000 iedzīvotāju). Visaugstākā saslimstība iepriekšējā nedēļā bijusi Jelgavā – 2131 gadījums uz 100 000 iedzīvotāju un Valmierā – 1468 gadījumi uz 100 000 iedzīvotāju, taču zemākā gripas intensitāte no monitoringā iekļautajām pilsētām bijusi Ventspilī – 23 gadījumi uz 100 000 iedzīvotājiem.

Pēdējā nedēļā ievērojami palielinājies stacionēto pacientu skaits gripas izraisītu pneimoniju. Iepriekšējā nedēļā reģistrēts arī viens nāves gadījums, kad pacientam laboratoriski diagnosticēta gripa. Minētais pacients bijis vecuma grupā virs 50 gadiem, un viņš bija riska grupas pacients. Līdz ar to pēdējo četru nedēļu laikā saņemti pieci paziņojumi par nāves gadījumiem saistībā ar gripas infekciju. Neviens no pacientiem pret gripu nav bijis vakcinēts.

Šobrīd Latvijā cirkulē arī citi elpceļu vīrusi (piem., respiratori sincitiālie vīrusi, adenovīrusi). Kopējam akūtu augšējo elpceļu infekciju gadījumu skaitam ir tendence palielināties.

SPKC atgādina – saslimšanas gadījumā palieciet mājās un konsultējieties ar savu ģimenes ārstu, neapmeklējiet darbu, skolu, publiskus pasākumus un neaiciniet ciemiņus līdz neesat pilnīgi izveseļojies. Gadījumā, ja jūsu ģimenes ārsts nav sasniedzams, izmantojiet iespēju konsultēties ar mediķi, zvanot uz Ģimenes ārstu konsultatīvo tālruni 66016001 (darba dienās no plkst. 17:00 līdz 8:00, bet brīvdienās un svētku dienās – visu diennakti).

Lai izsargātos no saslimšanas, nepieciešams stiprināt imunitāti un ievērot vienkāršus ikdienas profilakses pasākumus:
pēc iespējas biežāk mazgājiet rokas, īpaši tad, ja ir bijusi saskare ar slimiem cilvēkiem;
regulāri vēdiniet telpas. Tomēr uzmanieties, lai nerastos caurvējš. Mitriniet iekštelpu gaisu;
lietojiet šķidrumu – ūdeni, zāļu tējas, svaigas augļu un dārzeņu sulas. Lietojiet uzturā skābpiena produktus, svaigus dārzeņus, augļus, medu, ingveru utml.;
ģērbieties atbilstoši laika apstākļiem – nesaldējieties, velciet siltas virsdrēbes un apavus, kuros nepaliek slapjas kājas;
sabalansējiet savu darba un atpūtas laiku, izvairieties no fiziskās un emocionālās pārslodzes, ievērojiet pilnvērtīgu miega režīmu.

Atgādinām, ka gripas simptomi ir paaugstināta ķermeņa temperatūra, drebuļi, galvassāpes, „kaulu laušanas” sajūta, sauss klepus, sāpes acu ābolos.

* Daugavpils, Gulbene, Jelgava, Jēkabpils, Jūrmala, Liepāja, Rēzekne, Rīga, Valmiera.

Informācijas avots: “Slimību Profilakses un Kontroles Centrs” mājaslapa: http://www.spkc.gov.lv

Leave a Reply