Gripas sezona tuvojas noslēgumam, tomēr iedzīvotājiem jāsargā veselība, lai nesaaukstētos

Slimību profilakses un kontroles centra (SPKC) epidemiologi brīdina, ka šobrīd laikapstākļi ir ļoti mānīgi un ir jāpievērš īpaša uzmanība atbilstoša apģērba izvēlei, dodoties ārpus mājas. Pēc garās ziemas cilvēku imunitāte ir novājināta, tādēļ pat nedaudz apaukstējoties, piemērām, pie jūras, kur ir auksts, brāzmains vējš, kā arī pavadot pārlieku ilgu laiku saulē, (īpaši guļot uz zemes, kas vēl nav pietiekami sasilusi), var viegli saslimt ar iesnām, klepu vai izsaukt kādas hroniskas slimības paasinājumu. Piemērām, cilvēka herpesvīrusa infekciju, kad rodas drebuļi, paaugstināta ķermeņa temperatūra, nespēks, uz sejas parādās raksturīgi izsitumi – „aukstumpumpas”.

SPKC gripas un akūtu augšējo elpceļu infekcijas (AAEI) monitoringa dati liecina, ka aizvadītās nedēļas laikā gripas intensitāte samazinājusies par vidēji 78 procentiem. Nākamās nedēļas sākumā varētu izsludināt gripas epidēmijas noslēgumu, jo pagājušās nedēļas laikā nevienā no monitoringa pilsētām gripas gadījumu skaits nav pārsniedzis 100 gadījumus uz 100 000 iedzīvotāju.

Monitoringā iekļauto ambulatoro iestāžu sniegtie dati liecina, ka saslimstība ar citām AAEI arī samazinājusies, taču reģistrēta nedaudz augstāka nekā citos gados šajā pat laikā. Augstākais saslimstības līmenis saglabājas bērniem vecuma grupā no 0 līdz 4 un no 5 līdz 14 gadu vecumam.

Par 31 procentu samazinājies arī ambulatorajās iestādēs vērsušos skaits pneimonijas gadījumos.

Samazinājies arī stacionēto pacientu skaits gripas gadījumos – aizvadītajā nedēļā 11 slimnīcās, kuras piedalās monitoringā, ievietoti 11 pacienti ar diagnozi gripa un 8 ar diagnozi gripas izraisīta pneimonija.

Pēdējo nedēļu laikā skolu un pirmsskolas izglītības iestāžu apmeklējums ir sasniedzis pirms epidēmijas līmeni – skolas apmeklē vidēji 93 procenti skolēnu un pirmsskolas iestādes – vidēji 72 procenti bērnu.

SPKC epidemiologi atgādina, ka par epidēmijas beigām paziņo, ja vismaz divu nedēļu laikā nevienā no gripas monitoringā iesaistītajām teritorijām saslimstība ar gripu nepārsniedz 100 saslimšanas gadījumus uz 100 000 iedzīvotāju.

Informācijas avots: “Slimību Profilakses un Kontroles Centrs” mājaslapa: http://www.spkc.gov.lv

Leave a Reply