Informatīvās kampaņas „Brīvs” aktivitātēs iesaistās vairāk nekā 2000 jaunieši

Pirms pusgada Veselības ministrija un Slimību profilakses un kontroles centrs uzsāka informatīvo kampaņu „Brīvs”, kuras mērķis – mazināt tabakas lietošanas negatīvo ietekmi uz veselību un veidot izpratni par smēķēšanas kaitīgumu veselībai. Kampaņas aktivitātēs līdz šim iesaistījušies vairāk nekā 2000 jaunieši, piedaloties pasākumos skolās, atbalstot zaļo aproču kustību vai lietojot mobilo aplikāciju „80 brīvdienas”.

Inga Šmate , Slimību profilakses un kontroles centra (SPKC) direktore: „Smēķēšana ir riska faktors gan sirds un asinsvadu slimībām, gan ļaundabīgajiem audzējiem, kas ir galvenie iedzīvotāju nāves cēloņi Latvijā. Jo vairāk ir kaitīgo paradumu, tai skaitā smēķēšana, jo augstāks ir saslimšanas un priekšlaicīgas nāves risks. 2013. gadā smēķēt bija pamēģinājuši 72% 14-16 gadīgo skolēnu. Ikdienā smēķēja 40% 16 gadīgie, 34% 15 gadīgie un 23% 14 gadīgie skolēni. Jo agrākā vecumā tiek uzsākta smēķēšana, jo lielāks ir nodarītais kaitējums un lielāks atkarības rašanās risks. Lai gan daudziem jauniešiem smēķēšanas pieredze beidzas ar pamēģināšanas fāzi, lielai daļai tas kļūst par ikdienas paradumu. Tieši tādēļ tik liela nozīme ir sabiedrības informēšanas pasākumiem un kampaņām. Šajā gadā realizētā kampaņa „Brīvs” ir pierādījusi, ka uzrunājot jauniešus moderni un interaktīvi iespējams sasniegt rezultātu – radīt izpratni par tabakas radīto kaitējumu veselībai un motivēt jauniešus aizstāt atkarības ar citām interesantākām un veselīgākām aktivitātēm”.

Zaļā aproce kā simbols brīvībai

Lai veicinātu jauniešu iesaisti un atbalstu, kampaņas laikā tika uzsākta zaļo aproču kustība, aicinot ikvienu, kas atbalsta dzīvi bez smēķēšanas, aplikt savu brīvības simbolu – zaļo aproci. Pusgada laikā sociālajos tīklos jaunieši ievietojuši vairāk kā 150 sevis veidotas unikālās zaļo aproču kustības aproces, paužot atbalstu gan kampaņai, gan ikdienai brīvai no smēķēšanas.

Latvijas speciālistu īpaši izveidota mobilā aplikācija

Ar mērķi mazināt tabakas lietošanu bērnu un pusaudžu vidū un veicināt jauniešu interesi par veselīgu dzīvesveidu, nozares eksperti radījuši interaktīvu mobilo aplikāciju veselīgākai ikdienai – „80 brīvdienas”. Aplikācija ikvienam lietotājam pieejama bez maksas, un tā aicina lietotāju būt brīvam no tabakas, veselīgākam un aktīvākam 80 dienas pēc kārtas. Mobilā aplikācija „80 brīvdienas” ir pielāgojama katram individuāli – gan smēķētājam, kurš ir nolēmis atbrīvoties no šī nepatīkamā ieraduma, gan cilvēkam, kurš vienkārši vēlas uzlabot savu pašsajūtu un pavadīt 80 dienas veselīgāk. Šobrīd aplikācija ir pieejama Android ierīču lietotājiem, un aplikāciju bez maksas iespējams lejupielādēt Slimību profilakses un kontroles centra mājas lapā vai Google Play aplikāciju veikalā. Jau šobrīd aplikāciju lieto vairāk nekā 1000 interesenti.

Skolēni diskutē par smēķēšanas reālo ietekmi uz veselību

Oktobrī un novembrī tika realizēts domapmaiņu pēcpusdienu cikls „Brīvs”, kas veidots ar mērķi veicināt jauniešu informētību par smēķēšanas negatīvo ietekmi uz kopējo labsajūtu un interesi par veselīgu dzīvesveidu, nostiprinot nesmēķējošo pusaudžu pārliecību to nekad nedarīt un motivēt pusaudžus, kuri smēķē, atbrīvoties no kaitīgā ieraduma, sniedzot arī praktiskus ieteikumus. Divu mēnešu laikā „Brīvskomanda, kurā apvienojušies nozares eksperti, speciālisti un pārliecināti nesmēķētāji, devās uz 10 Latvijas skolām, lai diskutētu ar jauniešiem par tabakas lietošanas tendencēm pusaudžu vidū un veselīga dzīvesveida nozīmi kopējās labsajūtas veicināšanā. Pasākumos aktīvi iesaistījās vairāk nekā 460 skolēni, atzīstot, ka smēķēšana patiešām ir netikums, ar kuru ir jācīnās jau skolas vecumā, tāpēc šādiem pasākumiem skolās būtu jānotiek regulāri.

SPKC dati liecina, ka bērnu un pusaudžu smēķētāju īpatsvars Latvijā vēl joprojām ir viens no augstākajiem – 12% jauniešu smēķē katru dienu, no tiem 27% smēķēt uzsākuši pirms 10 gadu vecuma. Lielākā daļa no smēķējošajiem jauniešiem – 65% – smēķēšanu vēlas atmest. Tieši tāpēc Veselības ministrija un SPKC maijā uzsāka informatīvo kampaņu „Brīvs”, kuras mērķis ir veidot izpratni par smēķēšanas kaitīgumu un popularizēt dzīvi bez tabakas bērnu un jauniešu vidū.

Veselības ministrija un SPKC atgādina, ka pārtraukt smēķēšanu nekad nav par vēlu! Papildus informāciju aicinām skatīt www.spkc.gov.lv vai www.draugiem.lv/sveiksunvesels.

Par informatīvo kampaņu „Brīvs”

Informatīvās kampaņas mērķis ir informēt pusaudžus vecumā no 11 – 15 gadiem par tabakas lietošanas negatīvo ietekmi uz veselību, veidot izpratni par smēķēšanas kaitīgumu veselībai, skaidrojot un demonstrējot to ar mērķauditorijai saprotamiem un saistošiem piemēriem, padarīt smēķēšanu mazāk pievilcīgu mērķauditorijas acīs un popularizēt dzīvi bez tabakas kā pareizo izvēli mērķu sasniegšanai dzīvē, balstoties uz pozitīviem piemēriem. Kampaņas ietvaros uzsākta zaļo aproču kustība, izveidota interaktīva mobilā aplikācija „80 brīvdienas”, kā arī īstenotas citas uz jaunieši iesaisti vērstas aktivitātes.

Informācijas avots: “Slimību Profilakses un Kontroles Centrs” mājaslapa: http://www.spkc.gov.lv

Leave a Reply