Jūrmalā augstāka dzimstība un zemāka zīdaiņu mirstība, nekā vidēji Latvijā

Slimību profilakses un kontroles centra apkopotā informācija par Jūrmalas iedzīvotāju veselību liecina, ka 2012.gadā Jūrmalā reģistrēts par 9 procentiem augstāks dzimstības līmenis, kā arī kopumā zemāks perinatālās un zīdaiņu mirstības līmenis nekā vidēji Latvijā.

Tāpat Jūrmalas pilsētas veselības rādītāju apkopojums parāda, ka Jūrmalā novērojama par 23 procentiem zemāka mirstība no ārējiem nāves cēloņiem, par 20 procentiem zemāka saslimstība ar seksuāli transmisīvajām infekcijām, bet par 57 procentiem zemāka saslimstība ar ērču encefalītu nekā vidēji Latvijā.

2010. – 2012.gadā jaundzimušo skaits Jūrmalā būtiski nav mainījies – aptuveni 500 jaundzimušo gadā, bet vidējais rādītājs saglabājas augstāks nekā vidēji Latvijā – 10,7 jaundzimušie uz 1000 iedzīvotājiem (vidēji Latvijā – 9,8 uz 1000 iedzīvotājiem).

Perinatālā mirstība (nedzīvi dzimušie un pirmajā dzīves nedēļā mirušie) un zīdaiņu mirstība (līdz 1 gada vecumam) Jūrmalā ir zemāka nekā vidēji valstī. Uz 1000 iedzīvotājiem perinatālās mirstības rādītājs ir 7,6 (vidēji Latvijā – 8,8), bet zīdaiņu mirstības rādītājs ir 1,9 (vidēji Latvijā – 6,4).

Galvenie nāves cēloņi Jūrmalā, tāpat kā Latvijā kopumā, ir sirds un asinsvadu slimības (SAS), ļaundabīgie audzēji un ārējie nāves cēloņi. Trīs gadu periodā (2010. – 2012.g.) mirstība no SAS un ļaundabīgajiem audzējiem Jūrmalā būtiski neatšķiras no vidējā rādītāja valstī, bet mirstība no ārējiem nāves cēloņiem ir zemāka, nekā vidēji Latvijā.

Līdzīgi kā Latvijā kopumā, Jūrmalā biežāk reģistrētās audzēju lokalizācijas ir krūts audzējs sievietēm, prostatas audzējs vīriešiem, ādas audzēji, resnās un taisnās zarnas ļaundabīgie audzēji. Visaugstākā saslimstība ļaundabīgo audzēju grupā Jūrmalā ir ar krūts audzēju, 2012.gadā pārsniedzot vidējo rādītāju valstī par 23 procentiem. Neskatoties uz to, ka prostatas audzējs vīriešiem ir otrs biežāk diagnosticētais ļaundabīgais audzējs Jūrmalā, saslimstības rādītāji ir zemāki nekā vidēji valstī – 2012.gadā par 37 procentiem.

Lai gan Jūrmalā saslimstības līmenis ar STI kopš 2010.gada līdz 2012.gadam pieaudzis, tas saglabājas zemāks, nekā vidēji Latvijā – par 20 procentiem.

Saslimstība ar ērču pārnēsātām slimībām Jūrmalā novērota atšķirīga – ar Laimas slimību Jūrmalā slimo par 40 procentiem vairāk nekā vidēji valstī, savukārt saslimstība ar ērču encefalītu 2012.gadā reģistrēta ievērojami mazāka – par 57 procentiem – nekā vidēji Latvijā. Lai gan trīs gadu periodā (2010. – 2012.g.) saslimstība ar ērču encefalītu ir svārstīga, kopumā tā saglabājas 2-5 reizes zemāka nekā vidēji valstī.

Par citiem Jūrmalas iedzīvotāju veselības rādītājiem lasiet Jūrmalas pilsētas veselības profilā, kas pieejams SPKC mājas lapā.

Informējam, ka šobrīd Jūrmala ir Latvijā vienīgā pilsēta, kam Pasaules Veselības organizācija ir piešķīrusi Veselīgas pilsētas statusu. Pirmo reizi to piešķīra 2005.gadā, savukārt 2011.gadā Veselīgas pilsētas statuss tika piešķirts atkārtoti uz nākamajiem pieciem gadiem.

Atgādinām, ka, sākot ar pērnā gada decembri, SPKC mājas lapā www.spkc.gov.lv iespējams iepazīties ar Latvijas pašvaldību veselības profiliem. Pilsētu profili tiek veidoti, analizējot pašvaldības veselības rādītājus laika periodā no 2010.gada. Mājaslapā pieejami arī Jelgavas, Ventspils, Liepājas, Daugavpils un Jēkabpils pilsētu profili.

Informācijas avots: “Slimību Profilakses un Kontroles Centrs” mājaslapa: http://www.spkc.gov.lv

Leave a Reply