Mediķi atgādina – gripas saslimšanas gadījumā ārstēšanās jāuzsāk savlaicīgi

Šodien, 15.februārī, Slimību profilakses un kontroles centrā (SPKC) notika preses brīfings par aktuālāko informāciju saistībā ar gripas epidēmiju, kā arī par to, kā iedzīvotājiem vispareizāk rīkoties gripas saslimšanas gadījumā. No mediķiem saņemtā informācija liecina, ka nereti pacienti pēc saslimšanas pat vairāku dienu garumā nav sazinājušies ar savu ārstu, tādējādi zaudējot iespēju uzsākt savlaicīgu un efektīvu ārstēšanos, kas pasargātu no komplikāciju rašanās, piemēram, pneimonijas un jau esošo hronisku slimību paasinājumiem. Rezultātā pacienti tiek nogādāti slimnīcās ar dažādām komplikācijām, kas prasa daudz ilgstošāku un sarežģītāku ārstēšanu, kaut gan vispareizāk būtu jau pirmajā saslimšanas dienā sazināties ar savu ģimenes ārstu.

Preses brīfingā piedalījās Rīgas Austrumu klīniskās universitātes slimnīcas infektoloģijas galvenais speciālists, Rīgas Stradiņa universitātes profesore Ludmila Vīksna, SPKC Infekcijas slimību riska analīzes un profilakses departamenta direktors Jurijs Perevoščikovs un Nacionālā veselības dienesta direktors Māris Taube.

J.Perevoščikovs informēja, ka jaunākie gripas monitoringa dati liecina, ka šobrīd turpinās plaša gripas izplatība un aizvadītajā nedēļā tika reģistrēta visaugstākā gripas intensitāte kopš sezonas sākuma. Kaut gan visticamāk epidēmijas kulminācija jau ir sasniegta, plaša gripas izplatība būs vērojama arī nākamajā nedēļās, saslimstībai pakāpeniski samazinoties. Līdz ar to gripas profilakses pasākumi ir joprojām aktuāli. Vidēji epidēmijas periods parasti ilgst astoņas līdz 14 nedēļas. Par epidēmijas beigām paziņo, ja vismaz divu nedēļu laikā nevienā no gripas monitoringā iesaistītajām teritorijām saslimstība ar gripu nepārsniedz 100 saslimšanas gadījumus uz 100 000 iedzīvotāju.

Monitoringā iekļautajās slimnīcās kopš sezonas sākuma ar diagnozi gripa stacionēti 511 pacienti, bet ar gripas izraisītu pneimoniju – 117 pacienti. Šajā gripas sezonā no gripas izraisītām komplikācijām miris jau 21 cilvēks, kuram laboratoriski apstiprināta gripa, pagājušajā gadā šādi nāves gadījumi visas epidēmijas laikā bija 11, skaidroja J.Perevoščikovs.

Profesore Ludmila Vīksna uzsvēra, ka viena no šīs gripas sezonas negatīvajām tendencēm saistīta ar slimnieku novēlotu vēršanos pie mediķiem. Viņa vairākkārt atgādināja, ka saslimšanas gadījumā pie ārsta ir jāvēršas savlaicīgi. Vislabāk ar savu ārstu vispirms sazināties telefoniski un noskaidrot, kāda ārstēšana jāuzsāk nekavējoties, lai pašārstējoties nepasliktinātu savu veselības stāvokli. Profesore atgādināja, ka gripas gadījumā ģimenes ārsts var izrakstīt pretvīrusu recepšu medikamentus, kas palīdz efektīvi ārstēt gripu, tomēr jāatceras, ka šie medikamenti jāsāk lietot pēc iespējas ātrāk (pirmajās saslimšanas dienās), tāpēc ir tik svarīgi sazināties ar savu ārstu, tiklīdz cilvēks sajūt pirmās saslimšanas pazīmes.

Gripas saslimšanas pazīmes ir: pēkšņs slimības sākums, galvassāpes, drudzis, paaugstināta temperatūra, kaulu “laušanas sajūta”, aizlikts deguns bez iesnām un sauss, rejošs klepus. Gripas saslimšanas gadījumā jādzer daudz šķidruma, jāievēro miers, kā arī jālieto medikamenti gripas simptomu mazināšanai, ko nozīmējis ārsts, atgādina profesore Ludmila Vīksna.

Savukārt Nacionālā veselības dienesta direktors Māris Taube saistībā ar palīdzības saņemšanas iespējām gripas sezonā vēlreiz uzsvēra, ka pirmkārt, saslimstot, cilvēkam vispirms ir jāsazvanās ar ģimenes ārstu, kas sniegs padomus, kā pacientam tālāk rīkoties. Jāatgādina, ka gripas epidēmijas laikā valsts apmaksā arī ģimenes ārsta mājas vizīti pie gripas pacientiem, par ko pacientam jāsamaksā Ls 2 pacienta iemaksa. Savukārt, ārpus ģimenes ārsta darba laika iedzīvotāji var konsultēties ar dežūrārstiem, kuri arī nodrošina gan recepšu izrakstīšanu, gan mājas vizītes. Turklāt medicīnisku padomu var saņemt zvanot uz Ģimenes ārstu tālruni 66016001*.

Atgādinām, ka gripas epidēmiju Slimību profilakses un kontroles centrs izsludināja šī gada 21.janvārī.

* darbdienās: no plkst. 17:00 līdz 8:00; svētkos un brīvdienās visu diennakti.

 

Informācijas avots: “Slimību Profilakses un Kontroles Centrs” mājaslapa: http://www.spkc.gov.lv

 

Leave a Reply