Saslimstība ar gripu pieaugusi par 3,5 procentiem, savukārt ar akūtām augšējo elpceļu saslimšanām – samazinājusies par 16,5 procentiem

Aizvadītās nedēļas laikā gripas un akūtu augšējo elpceļu infekciju (AAEI) monitoringa ietvaros reģistrēti 459 gripas saslimšanas gadījumi (jeb 439 saslimšanas gadījumi uz 100 000 iedzīvotāju), kas ir par 3,5 procentiem vairāk kā nedēļu iepriekš. Savukārt pacientu skaits, kuri vērsušies pie ģimenes ārstiem ar AAEI, samazinājies par 16,5 procentiem un vidēji bija 1459 saslimšanas gadījumi uz 100 000 iedzīvotāju, liecina Slimību profilakses un kontroles centra (SPKC) apkopotā informācija.

Saslimstība ar gripu nedaudz samazinājusies četrās monitoringa pilsētās (Daugavpilī, Jēkabpilī, Rīgā un Ventspilī), taču sešās teritorijās (Jelgavā, Jūrmalā, Liepājā, Rēzeknē, Valmierā un Gulbenes novadā) tika novērots saslimstības pieaugums. Gripas gadījumi reģistrēti visās vecuma grupās.

Aizvadītajā nedēļā kopā hospitalizēti 254 pacienti (tas ir par 19 pacientiem mazāk kā nedēļu pirms tam): ar diagnozi gripa 183 pacienti un ar diagnozi gripas izraisītā pneimonija 71 pacients.

Mediķi un SPKC epidemiologi atgādina, ka gripas vai citu AAEI saslimšanas gadījumā jāpaliek mājās un jāārstējas: nevajag doties uz darbu un citām sabiedriskām vietām, jo tā apdraudēsi gan sevi, gan apkārtējos, kurus arī vari inficēt! Ja saslimšanas pazīmes sajūti darba vietā vai skolā – dodies mājās un sazinies ar savu ģimenes ārstu.

Ar savu ģimenes ārstu vislabāk vispirms sazinies telefoniski, nevis slimam doties uz ārsta praksi – tā noskaidrosi, kāda ārstēšana jāuzsāk nekavējoties, lai pašārstējoties nepasliktinātu savu veselības stāvokli. Gripas gadījumā ģimenes ārsts var izrakstīt pretvīrusu recepšu medikamentus, kas palīdz efektīvi ārstēt gripu, tomēr jāatceras, ka šie medikamenti jāsāk lietot pēc iespējas ātrāk. Ja ārstēšana nav uzsākta laikus, var pievienoties gripas komplikācijas, piemēram, pneimonija, sirds asinsvadu saslimšanas vai hronisko slimību paasinājumi u.c.

Gripas saslimšanas pazīmes ir: pēkšņs slimības sākums, galvassāpes, drudzis, paaugstināta temperatūra, kaulu “laušanas sajūta”, aizlikts deguns bez iesnām un sauss, rejošs klepus.

Laikā, kad ģimenes ārsts nav pieejams, vari saņemt mediķa padomu, zvanot uz Ģimenes ārstu konsultatīvo tālruni 66016001 (darbdienās: plkst.17.00-8.00; svētkos un brīvdienās visu diennakti).

Pēc medicīniskās palīdzības vari vērsties arī pie dežūrārstiem. Dežūrārsti var izrakstīt ārstniecībai nepieciešamos medikamentus, kā arī iestādes darbības teritorijā nodrošina mājas vizītes. Vietas, kur pieņem dežūrārsti – vari apskatīt Nacionālā veselības dienesta mājaslapā www.vmnvd.gov.lv

Plašāk par gripas un AAEI monitoringu SPKC mājas lapā.

Informācijas avots: “Slimību Profilakses un Kontroles Centrs” mājaslapa: http://www.spkc.gov.lv

 

Leave a Reply