Semināros par cilvēka papilomas vīrusu apmācīti 360 veselības aprūpes speciālisti

Neskatoties uz zinātniskiem pierādījumiem par vakcīnas pret cilvēka papilomas vīrusu (CPV) drošumu un efektivitāti, joprojām sabiedrībā ir neskaitāmi mīti un maldīgi pieņēmumi. Ņemot vērā, ka pacientu lēmumu par vakcinēšanos tiešā veidā ietekmē ne tikai sabiedrības nostāja, bet arī informācija, ko sniedz veselības aprūpes speciālisti, Slimību profilakses un kontroles centrs (SPKC) uzsāka bezmaksas semināru ciklu medicīnas speciālistiem. Semināru laikā tapuši arī kvalitatīvi informatīvie materiāli par CPV un vakcinācijas nozīmi, kas pieejami ikvienam interesentam.

 

Semināros ģimenes ārstiem, medicīnas māsām, vecmātēm, infektologiem un citiem medicīnas speciālistiem bija iespēja plašāk izzināt CPV, tā klīniskos aspektus, vakcinācijas nepieciešamību, kliedēt mītus par vakcināciju, kā arī uzzināt, kā runāt ar pacientiem par CPV vakcinācijas nozīmi. Lai nodrošinātu arī citiem speciālistiem iespēju iepazīties ar lekciju laikā stāstīto, tika izveidotas video lekcijas, kuras ikviens interesents var noskatīties SPKC Youtube kanālā, kā arī tika izstrādāts informatīvs video veselības aprūpes speciālistiem. SPKC ir izstrādājis dažādus materiālus par CPV, kas piemēroti katram interesentam – ārstiem, jauniešiem vai viņu vecākiem. Materiāli pieejami SPKC mājaslapā, sadaļā “Informatīvie materiāli”.

 

Esam gandarīti par medicīnas speciālistu atsaucību un vēlmi uzzināt vairāk par cilvēka papilomas vīrusu un vakcināciju pret to. Pateicamies arī lektoriem, kuri bija gatavi veltīt savu laiku un zināšanas šim mērķim, kā arī visām asociācijām, kuras palīdzēja ar informācijas nodošanu dalībniekiem. Medicīnas speciālistu izglītošana ir pirmais solis ceļā uz veselāku sabiedrību, jo tieši ģimenes ārstiem un medmāsām ir vislielākā iespēja nodot pacientam pareizu, uz zinātniskiem faktiem balstītu informāciju un rosināt nemeklēt informāciju internetā, kur katram ir iespēja publicēt materiālus, arī neesot medicīnas speciālistam,” stāsta Slimību profilakses un kontroles centra direktore Iveta Gavare.

 

Cilvēka papilomas vīruss jeb CPV ir plaši izplatīta infekcijas slimība, kas izraisa dažādu orgānu ļaundabīgus audzējus un labdabīgus ādas un gļotādu veidojumus. Viena no biežākajām CPV izraisītām slimībām ir dzemdes kakla vēzis. Latvijā dzemdes kakla vēzis ir otrs biežāk sastopamais audzējs sievietēm līdz 45 gadu vecumam un trešais izplatītākais vēža izraisītas nāves cēlonis sievietēm pēc krūts un plaušu vēža. Viens no efektīvākajiem veidiem, kā novērst dzemdes kakla vēža attīstību, ir vakcinācija. Neraugoties uz to, ka vakcinācija pret CPV infekciju ir iekļauta valsts apmaksātā vakcinācijas kalendārā 12 gadus vecām meitenēm, vakcinācijas aptvere ir nepietiekama. Veselības aprūpes speciālistu un iedzīvotāju vidū joprojām pastāv šaubas par vakcinācijas nozīmi un tās efektivitāti.

 

Semināri veselības aprūpes speciālistiem norisinājās Rīgā un reģionu pilsētās – Valmierā, Jelgavā, Ventspilī un Daugavpilī. Kopā seminārus apmeklēja 360 dažādu specialitāšu pārstāvji, no kuriem lielākā daļa bija medicīnas māsas, ārstu palīgi un ģimenes ārsti. Lekcijas lasīja profesionāli un augsti sertificēti ārsti – bērnu infektoloģe Dace Zavadska, ginekoloģe Jana Žodžika un infektologs Pauls Aldiņš.

 

Ir svarīgi turpināt medicīnas speciālistu izglītošanu, jo pēc dalībnieku ieinteresētības un uzdotajiem jautājumiem saprotam, ka speciālisti meklē atbildes uz dažādiem jautājumiem, kas saistīti ar dzemdes kakla vēža ierosinātāju – cilvēka papilomas vīrusu un vakcināciju, kā arī dažādiem ārstēšanas praktiskajiem aspektiem. Šī informācija ne visiem ir pieejama, bet tā tiešā veidā var palīdzēt pacientēm vai viņu vecākiem izšķirties par vakcināciju pret CPV,” stāsta Jana Žodžika, Rīgas Austrumu klīniskās universitātes slimnīcas ginekoloģe.

 

Semināra dalībnieku skaitā bija arī dažādu izglītības iestāžu medmāsas, kuras labprāt dalījās ar saviem pieredzes stāstiem un rosināja turpināt izglītošanu arī skolās, kur informācija par vakcināciju pret CPV būtu ļoti noderīga, ņemot vērā, ka meitenēm pēc 14 gadu vecuma ir iespēja pašām izvēlēties, vai vakcinēties vai ne. Plašāka sabiedrības izglītošana par CPV infekciju un vakcināciju pret to ir plānota 2018. gada laikā.

Avots: https://www.spkc.gov.lv/lv/aktualitates/get/nid/563

Leave a Reply