Sešu mēnešu laikā prioritāri izmeklēti vairāk nekā 700 pacienti ar aizdomām par onkoloģisku slimību

Nacionālais veselības dienests (NVD) informē, ka, pateicoties veiktajiem uzlabojumiem savlaicīgā onkoloģisko slimību diagnostikā, no 2016. gada oktobra, izmantojot “zaļo koridoru” jeb iespēju veikt valsts apmaksātus diagnostiskos izmeklējumus ārpus kopējās gaidīšanas rindas pakalpojumu saņemšanai, izmeklēti un konsultēti vairāk nekā 700 pacienti ar aizdomām par onkoloģisku slimību.

“Ir gandarījums, ka veiktie sistēmiskie uzlabojumi, lai pacienti ar aizdomām par onkoloģisku slimību saņemtu nepieciešamos izmeklējumus un diagnozes apstiprināšanas gadījumā – ārstēšanu viena mēneša laikā – strādā. Nākamais solis ir rast risinājumus, lai līdzīgā veidā pieejamību diagnostikai un ārstēšanai uzlabotu pacientiem, kuriem nepieciešama atkārtota ārstēšana no onkoloģiskas slimības, tādēļ kopīgi ar speciālistiem mums vēl ir daudz darāmā,” atzīst veselības ministre Anda Čakša.

Visbiežāk prioritāra diagnostiskā izmeklēšana ir tikusi nodrošināta pacientiem ar aizdomām par krūšu un resnās zarnas onkoloģiskām slimībām. Vairāk nekā 25 % gadījumos diagnostiskās izmeklēšanas rezultātā ir konstatētas izmaiņas pacienta veselības stāvoklī un nepieciešamība veikt pacienta papildu izmeklēšanu vai uzsākt atbilstošu ārstēšanu.

Ieviestā kārtība paredz, ka ģimenes ārsti var nosūtīt pacientus ar medicīniski pamatotām aizdomām par ļaundabīgu audzēju nepieciešamo diagnostisko izmeklējumu veikšanai 11 izplatītāko vēža lokalizāciju gadījumos, lai nodrošinātu savlaicīgu izmeklēšanu un ārstēšanas uzsākšanu. Attiecīgie izmeklējumi pacientam tiek veikti 10 darbadienu laikā no vēršanās ārstniecības iestādē un apmaksāti pēc fakta – virs līgumos ar NVD noteiktā pakalpojuma apjoma (kvotas).

Ja diagnostisko izmeklējumu rezultāti apstiprina ārsta aizdomas par onkoloģisku slimību, ģimenes ārsts (vai ģimenes ārsta prakses māsa), vienojoties ar pacientu, piesaka pacienta apmeklējumu specializētā onkoloģiskajā ārstniecības iestādē. Arī šis apmeklējums tiek nodrošināts ārpus kopējās pacientu plūsmas, 10 darbdienu laikā no pacienta pieteikšanas.

Lai uzlabotu valsts apmaksātu veselības aprūpes pakalpojumu pieejamību pacientiem ar onkoloģiskām slimībām, onkoloģijas jomai šogad papildus novirzīti 12,3 miljoni eiro – speciālistu konsultāciju un diagnostisko izmeklējumu skaita palielināšanai, ārstēšanai stacionārā, kompensējamiem medikamentiem u.c.

Būtiski pieaudzis arī kompensējamo medikamentu nodrošināšanai izlietotais valsts finansējums onkoloģijas jomā. Pērn šie medikamenti 23 tūkstošiem pacientu apmaksāti 22 milj. eiro apmērā, kas ir par 1,3 milj. eiro vairāk nekā 2015. gadā. Lielāks līdzekļu izlietojums novērojams arī šogad – līdz martam onkoloģijas kompensējamo medikamentu apmaksai izlietoti par 206 tūkstošiem eiro vairāk nekā šajā pašā laikā pērn.

Līdztekus Veselības ministrijā ir izstrādāts plāna projekts onkoloģijas pacientu aprūpes uzlabošanai 2017. – 2020. gadam, kura mērķis ir pilnveidot vēža profilaktisko pārbaužu kvalitāti un aptveri, uzlabot situāciju primārajā diagnostikā un ārstēšanā biežākajās ļaundabīgo audzēju lokalizācijās, kā arī paplašināt paliatīvās aprūpes pieejamību.

Leave a Reply