Speciālisti atgādina – Valentīndienā prezervatīvs ir Tavs labākais draugs

Slimību profilakses un kontroles centra (SPKC) speciālisti, starptautiskajā mīlētāju dienā aicina būt atbildīgiem pret savu un partnera veselību un seksuālo attiecību laikā lietot prezervatīvu. Prezervatīvs pasargās ne tikai no nevēlamas grūtniecības, bet arī no saslimšanas ar tādām seksuāli transmisīvām infekcijām (STI) kā gonoreja, hlamidioze, sifiliss, hepatīts B un C, dzimumorgānu herpes un dzimumorgānu papillomas, HIV u.c. infekcijām. Atgādinām, ka STI izplatās seksuālo (vaginālu, anālu, orālu) kontaktu laikā ar inficētu personu, ja netiek lietots prezervatīvs.

Saslimšana ar STI var noritēt ar vai bez izteiktām pazīmēm, tāpēc inficētais cilvēks kādu laiku var justies vesels. Tomēr atkarībā no infekcijas, pirmie veselības traucējumi var parādīties dažas dienas vai dažas nedēļas pēc inficēšanās. Nekavējoties jāmeklē ārsta palīdzība, ja parādījušās STI pazīmes: pastiprināti izdalījumi no dzimumorgāniem; sāpes un dedzinoša sajūta urinējot; apsārtums un tulznas ap dzimumorgāniem; izsitumi uz ķermeņa; sievietēm – asiņošana, kas nav saistīta ar menstruācijām, un sāpes makstī dzimumakta laikā. Atceries, ka seksuāli transmisīvās infekcijas var izārstēt tikai pie ārsta – speciālista, un, ja esi inficējies, tad ārstēšanās ir jāuzsāk arī partnerim.

Gandrīz visas STI ir izārstējamas, tomēr var atstāt paliekošu un nevēlamu ietekmi uz visu mūžu. Iespējamās STI sekas: neauglība gan vīriešiem, gan sievietēm; iekaisumi un pārmaiņas citos orgānos; to darbības traucējumi; nepareizas ārstēšanas vai pašārstēšanās dēļ slimība var pāriet slēptā formā un kļūt neizārstējama; impotence; audzēji u.c. nepatīkamas un bīstamas sekas. Tāpat cilvēkiem, kuri ir inficējušies ar kādu STI, ir daudzkārt augstāks risks dzimumkontaktos iegūt HIV.

SPKC speciālisti skaidro – visdrošākais veids, kā izsargāties no inficēšanās ar HIV un citām STI, ir kopdzīve ar uzticamu partneri un atturēšanās no gadījuma dzimumsakariem. Ja tas netiek ievērots, noteikti jālieto prezervatīvs katra dzimumakta laikā, taču arī tad ir jābūt uzmanīgiem, jo prezervatīvs var plīst. Prakse liecina, ka prezervatīvs „pieviļ” tikai tad, ja to lieto neregulāri, uzglabā vai lieto neatbilstoši prasībām, vai arī tam ir slikta kvalitāte. Atceries arī to, ka katru prezervatīvu drīkst lietot tikai vienu reizi. Prezervatīvu nedrīkst lietot, ja: beidzies tā realizācijas termiņš, bojāts iesaiņojums, prezervatīvs ir sažuvis vai pārlieku lipīgs, mainījusies vai nevienmērīga krāsa, pēc lietošanas ir alerģiskas izpausmes – izsitumi, nieze, apsārtums.

SPKC dati liecina, ka 2013.gadā, salīdzinājumā ar 2012.gadu ir samazinājies no jauna reģistrēto sifilisa un gonorejas gadījumu skaits, tomēr ir pieaugusi kopējā saslimšana ar STI – no 2520 gadījumiem (2012.g.) līdz 2731 gadījumiem (2013.g.).

STI

Piezīme: infografikā norādītie C un B hepatīta gadījumi ir akūta C un B hepatīta saslimšanas gadījumi.

Informācijas avots: “Slimību Profilakses un Kontroles Centrs” mājaslapa: http://www.spkc.gov.lv

Leave a Reply