SPKC ieteikumi Dziesmusvētku dalībniekiem

Rokas jāmazgā bieži un rūpīgi!

Lai izvairītos no tādām saslimšanām kā A hepatīts, elpceļu infekcijas slimības, norovīrusu un rotavīrusu infekcijas, dizentērija, salmoneloze un citām infekcijām, kas izplatās ar netīru roku, priekšmetu, pārtikas un ūdens starpniecību, ATCERIES, ka ROKAS ar ZIEPĒM UN ŪDENI JĀMAZGĀ BIEŽI UN RŪPĪGI, it sevišķi:

  • pirms ēšanas un dzeršanas;
  • pirms pieskaršanās acīm, degunam un mutei;
  • pēc tualetes apmeklēšanas;
  • pēc publisko vietu apmeklēšanas;
  • pirms un pēc ievainojumu apstrādes.

Ja nav pieejamas ziepes un ūdens, netīrumu noņemšanai no rokām un mikrobu iznīcināšanai var izmantot mitrās salvetes vai roku dezinfekcijas līdzekļus.

Galvenās saslimšanas pazīmes, kas raksturīgas zarnu trakta infekcijām – slikta dūša, sāpes vēderā, vemšana, caureja un paaugstināta ķermeņa temperatūra.

Simptomu parādīšanās gadījumā nekavējoties jāmeklē mediķa palīdzība. Runājot ar ārstu vai epidemiologu, atklāj savas aizdomas par to, kādēļ saslimi – Tevis sniegtā informācija var palīdzēt no saslimšanas pasargāt citus !

Dodoties uz svētkiem, neaizmirsti paņemt līdzi arī pietiekošu daudzumu personiskās higiēnas līdzekļu (zobu birsti, zobu pastu, higiēniskās paketes, papīra kabatlakatiņus u.c.). Ejot uz mēģinājumiem, paņem līdzi rezerves krekliņu, ko pārvilkt, ja būsi sasvīdis.

Droša pārtika

Ja iegādātajam vai pasniegtajam ēdienam ir neraksturīgs izskats, smarža, garša to nekādā gadījumā NELIETO UZTURĀ!

ATCERIES:

Pārtikas produkti, kas ātri bojājas un ilgstoši nav uzglabājami istabas temperatūrā:

  • gaļa, tās izstrādājumi un pusfabrikāti (pastētes, aukstās gaļas, maltas gaļas ēdieni);
  • zivis, zivju izstrādājumi un ēdieni;
  • konditorejas izstrādājumi (krēmi, pudiņi, buberti un kūkas);
  • piena produkti (biezpiens, krējums);
  • jau pagatavoti cieti saturoši produkti (rīsu, putraimu, makaronu ēdieni);
  • salāti ar majonēzi vai krējumu.

Izvairies no tādu produktu iegādes, kas ātri bojājas, vietās, kur tos neglabā ledusskapjos vai aukstuma vitrīnās. Nelieto uzturā bojātus pārtikas produktus, kā arī tādus, kam beidzies realizācijas termiņš. Restorānā, ēdnīcā vai kafejnīcā pārliecinies, vai ēdiens ir kvalitatīvi pagatavots un vai tas tiek pasniegts karsts. Nekautrējies atteikties no ēdiena, kura kvalitāte šķiet apšaubāma.

Nelieto pārtiku un dzērienus no kopīgiem traukiem!

Saule, medikamenti, nogurums

Atrodoties ilgu laiku saulē, tā spēj radīt divas nevēlamās parādības: siltuma dūrienu (no ilgstošas organisma pakļautības siltumam) un saules apdegumu (no saules ultravioletajiem stariem), novērojot kādu no pazīmēm, noteikti jāmeklē iespēju nonākt ēnā.

Ja uzturēšanās svaigā gaisā beigusies ar saules apdegumu:

  • jāmeklē patvērums ēnā;
  • ja iespējams, āda jāatsvaidzina ar vēsu ūdeni;
  • pēc noskalošanās, ādas virsmai uzklāt vieglu (ne-taukainu) krēmu vai losjonu, kas mazina iekaisumu. Nelietot taukainus krēmus, jo tie var ādas iekaisumu vēl vairāk pastiprināt;
  • jālieto daudz šķidruma.

Visbiežāk saulē apdeg cilvēki ar gaišu ādu, tomēr ikvienu, kam ilgstoši jāuzturas ārpus telpām karstā un saulainā laikā, AICINĀM lietot galvassegas, aizsargkrēmu un neaizmirst padzerties!

Ja ārsts nozīmējis Tev medikamentus, iegādājies tos pietiekamā daudzumā, lai tie būtu Tev pieejami jebkurā laikā.

Ja jūti vispārēju nogurumu – atpūties, atvēli laiku miegam, uzturies svaigā gaisā, pietiekamā daudzumā lieto šķidrumu, svaigus augļus un dārzeņus!

Atgādinām, ka alkohola un tabakas izstrādājumu lietošana ir ne tikai kaitīga veselībai, bet līdz 18 gadu vecumam aizliegta ar likumu.

Esi piesardzīgs, lietojot ENERĢIJAS DZĒRIENUS, jo:

  • to regulāra lietošana, kā arī lietošana kopā ar alkoholiskajiem dzērieniem var radīt nopietnus veselības traucējumus;
  • tajos esošās sintētiskās krāsvielas var izraisīt alerģiskas reakcijas.

Zaļā zona un ērces

Gadu no gada Slimību profilakses un kontroles centrs Mežaparkā konstatē plašu ērču izplatību, tādēļ aicinām neuzturēties nekoptā zālienā vai blakus krūmiem.

Ērces visbiežāk nokļūst uz cilvēku apaviem vai apģērba potīšu augstumā un tad pārvietojas, meklējot vietu, kur piesūkties.

IETEICAMS lietot insektus un ērces atbaidošus līdzekļus , kā arī valkāt gaišas drēbes, uz kurām ērces ir vieglāk saskatīt un tās laikus notraukt.

Pēc pastaigas rūpīgi JĀPĀRBAUDA, vai uz drēbēm un ķermeņa nav ērces.

JA PIESŪKUSIES ĒRCE

TĀ JĀNOŅEM pēc iespējas ātrāk, bet uzmanīgi, lai neiespiestu ērces saturu brūcē.

Ērci izvelk ar speciālu šim nolūkam paredzētu pinceti vai arī aiz diega galiem, kas apsiets ap ērces snuķīti piesūkšanās vietā.

Mēneša laikā pēc ērces koduma vajadzētu lietot uzturā vairāk vitamīnu, atturēties no alkohola lietošanas, pārmērīgas sauļošanās un fiziskas slodzes.

Tāpat arī rūpīgi jāseko savai pašsajūtai un ērces koduma vietas izskatam.

Šie ieteikumi attiecas gan uz tiem, kas pret ērču encefalītu ir potēti, gan nepotētiem cilvēkiem, jo ērce var inficēt ne tikai ar encefalīta vīrusu, bet arī ar LAIMAS SLIMĪBU, pret ko VAKCINĀCIJA NAV IESPĒJAMA.

JA NEPIECIEŠAMA MEDICĪNISKĀ PALĪDZĪBA

Ja Tev, Tavam kolektīva biedram vai draugam gadījusies nelaime, pasākumu norises vietās vari vērsties šādos medicīniskajos posteņos:

  • pirmās palīdzības posteņi;
  • medicīniskie punkti;
  • Neatliekamās medicīniskās palīdzības dienesta brigādes.

Operatīvo palīdzības dienestu tālruņu numuri:

Neatliekamā medicīniskā palīdzība: 113

Ugunsdzēsēji, policija 112

Kur vērsties, ja nepieciešama medicīniskā palīdzība?

Ja nepieciešams medicīnisks padoms vienkāršas saslimšanas gadījumā, vari zvanīt uz Ģimenes ārstu konsultatīvo tālruni 66016001 – darbdienās no plkst.17:00 līdz 8:00, bet brīvdienās un svētku dienās visu diennakti.

Nelielu traumu, pēkšņu saslimšanu un hronisku slimību saasinājuma gadījumos, kad nepieciešama ģimenes ārsta konsultācija, Tu vari vērsties pie dežūrārsta:

Dežūrārstu saraksts un darba laiks pieejams www.vmnvd.gov.lv sadaļā „KUR SAŅEMT MEDICĪNISKO PALĪDZĪBU?”, kā arī zvanot uz bezmaksas tālruni 80001234 vai sūtot e-pastu uz nvd@vmnvd.gov.lv (atbildi saņemsi darbdienās no plkst. 8:30 līdz 17:00);

Ja apdraudēta veselība un steidzami nepieciešama medicīniskā palīdzība, Tu vari vērsties slimnīcas uzņemšanas nodaļā:

Bērniem līdz 18 gadiem

  • Bērnu klīniskā universitātes slimnīca:

– filiāle Vienības gatvē 45, tālr.67064499, 67064498;

– filiāle Juglas ielā 20, tālr.67536758.Zobārstniecības un sejas ķirurģijas centrs – Dzirciema iela 20, tālr.67452015 (neatliekamā palīdzība mutes-sejas-žokļu ķirurģijā ).

Pieaugušajiem

  • Rīgas Austrumu klīniskā universitātes slimnīca :

– klīnika “Gaiļezers” – Hipokrāta iela 2, tālr.67041001 (pacientiem no 16 gadu vecuma tiek sniegta palīdzība saindēšanās gadījumos);

– klīnika “Latvijas Infektoloģijas centrs” – Linezera iela 3, tālr.67014552;

– klīnika „Biķernieki” – Lielvārdes iela 68, tālr.67038233; 67038290.

  • Paula Stradiņa klīniskā universitātes slimnīca : Pilsoņu iela 13, tālr.67069240;

– Zobārstniecības un sejas ķirurģijas centrs – Dzirciema iela 20, tālr.67452015 (neatliekamā palīdzība mutes-sejas-žokļu ķirurģijā ).

  • Traumatoloģijas un ortopēdijas slimnīca: Duntes iela 22, tālr.67399441.
  • Rīgas 2.slimnīca: Ģimnastikas iela 1, tālr.67614033.

Slimnīcu uzņemšanas nodaļām mēdz būt dažādi palīdzības sniegšanas profili (piemēram, acs traumas, apdegumi u.c.), tāpēc pirms došanās uz nodaļu, ar to ieteicams sazināties vai nepieciešamo informāciju noskaidrot www.vmnvd.gov.lv sadaļā „Kur saņemt medicīnisko palīdzību?”.

Informācijas avots: “Slimību Profilakses un Kontroles Centrs” mājaslapa: http://www.spkc.gov.lv

Leave a Reply