Valsts apmaksātas apaugļošanas rezultātā notikušas 790 dzemdības

Nacionālais veselības dienests (NVD) informē, ka kopš valsts apmaksātas neauglības ārstēšanas programmas uzsākšanas medicīniskās apaugļošanas procedūru rezultātā kopumā notikušas jau 790 dzemdības.*

Latvijā valsts apmaksāta neauglības ārstēšanas programma tiek īstenota sesto gadu, sniedzot iespēju pacientiem ar apstiprinātu neauglības diagnozi saņemt nepieciešamos ārstniecības pakalpojumus un medikamentus mazuļa ieņemšanai. Kopš programmas uzsākšanas medicīniskās apaugļošanas procedūru veikšana no valsts budžeta līdzekļiem ir nodrošināta vairāk nekā 2,2 milj. eiro apmērā, savukārt valsts kompensējamie medikamenti – vairāk nekā 2,8 milj. eiro apmērā.

Šogad par valsts budžeta līdzekļiem plānots veikt 627 medicīniskās apaugļošanas procedūras. Tajā skaitā 102 apaugļošanas procedūras tiks veiktas, pateicoties papildus piešķirtajam finansējumam vairāk nekā 112 tūkstošu eiro apmērā.

Valsts apmaksātas medicīniskās apaugļošanas procedūras tiek nodrošinātas sievietēm līdz 37 gadu vecumam (ieskaitot). Sākotnēji tiek veikti izmeklējumi, lai noteiktu neauglības iemeslus un apstiprinātu neauglības diagnozi.

Neauglības diagnosticēšanai sievietēm var tikt veikta ginekoloģiskā, seksuāli transmisīvo infekciju, hormonālā un ultrasonogrāfiskā izmeklēšana, kā arī olvadu caurlaidības noteikšana. Vīriešiem neauglības noteikšanai var veikt seksuāli transmisīvo infekciju izmeklēšanu un spermogrammu.

Lai veiktu valsts apmaksātu medicīnisko apaugļošanu, pacientiem ar noteiktu diagnozi “neauglība” ir jāvēršas kādā no ārstniecības iestādēm, kas ir noslēgušas līgumu ar NVD par šī pakalpojuma sniegšanu. Ārstniecības iestādē tiek nodrošināta pirms procedūras konsultācija pie ārsta-speciālista, kurš var nozīmēt medicīniskās apaugļošanas veikšanu.

Valsts apmaksātas medicīniskās apaugļošanas procedūras nodrošina piecas ārstniecības iestādes – reproduktīvās medicīnas centrs “Embrions”, klīnikas “AVA-CLINIC”, “EGV”, “VASU” un “iVF Riga”.

* Notikušo dzemdību skaits var būt lielāks, jo apkopotie dati neietver informāciju par maksas dzemdību palīdzības sniegšanas gadījumiem un dzemdībām, kas ir notikušas ārpus Latvijas, ja sievietei ir veikta valsts apmaksāta medicīniskā apaugļošana.

Leave a Reply