Veselības inspekcijas speciālisti iesaka

Meža un kūdras ugunsgrēkos, sadegot biomasai, rodas dūmi – komplekss gāzu un cieto daļiņu maisījums, kas var ietekmēt veselību gan ugunsgrēka tuvumā esošajiem iedzīvotājiem, kā arī, dūmiem izplatoties līdz ar vēju lielākā attālumā, arī iedzīvotājus daudz tālākā apkārtnē.

 

Dūmu iedarbība

 

Cieto daļiņu, šķidrumu un gāzveida savienojumu maisījums dūmos satur vairākus ķīmiskus savienojumus, kas var kairināt acis, radīt dedzināšanas sajūtu acīs un acu asarošanu, kairināt augšējos elpošanas ceļus, izraisot pastiprinātus izdalījumus no deguna un klepu, izraisīt galvassāpes un reiboņus.

 

Dūmi var pasliktināt stāvokli slimniekiem ar hroniskām sirds un plaušu slimībām – izraisot sāpes krūtīs, sirdsklauves, elpas trūkumu, nogurumu sirds slimniekiem, bet plaušu slimniekiem – klepu, nepatīkamas diskomforta sajūtas krūtīs, elpas trūkumu, sēcošu elpu un citus simptomus.

 

Ja dūmu koncentrācija ir ļoti augsta, tad līdzīgi simptomi var rasties pat veseliem cilvēkiem, kas gan pēc dūmu iedarbības izbeigšanās, samērā īsā laikā pāriet, neatstājot sekas.

 

Pret dūmu iedarbību jutīga grupa ir bērni, jo viņu elpošanas orgāni atrodas attīstības stadijā, elpojot tie uzņem lielāku gaisa daudzumu uz ķermeņa svara, t.sk. arī saistībā ar lielāko aktivitāti ārējā vidē.

 

Arī grūtnieces ir riska grupa, jo jebkura veida dūmu, t.sk. ugunsgrēka dūmu, iedarbība var atstāt nelabvēlīgu ietekmi gan uz augļa attīstību, gan grūtnieces veselību.

 

Rīcība dūmu iedarbības gadījumā

 

– Ierobežot dūmu iedarbību;

 

– Iegūt informāciju par situāciju savā tuvākajā teritorijā – par ugunsgrēka likvidēšanas prognozi, par gaisa kvalitāti no laika ziņām vai brīdinājumiem no atbildīgo dienestu speciālistiem;

 

– Ja ir redzams apkārtnes liels piedūmojums, neatstāt telpas bez būtiska iemesla, nelaist ārā bērnus. Uzturēties iekštelpās – aizverot logus un durvis. Tādā veidā iekštelpās var uzturēt samērā tīru gaisu, kamēr apkārtnes piedūmojums mazinās. Ļoti sliktas telpu izolācijas dēļ vai arī ārā ir ļoti karsts, tad jāapsver iespēja atstāt šo piesārņoto teritoriju;

 

– Ja telpās darbojas kondicionēšanas sistēma – to uzstādīt uz recirkulācijas režīma, lai āra gaiss netiktu ievadīts iekštelpās;

 

– Uzturoties ārā, jāizvairās no fiziskām aktivitātēm, ja vien tās nav saistītas ar glābšanas darbiem;

 

– Ja parādās simptomi, kas raksturīgi elpceļu vai sirds slimībām, vai kāda cita veida veselības traucējumi, nekavējoties meklēt medicīnisko palīdzību.

 

Avots: https://www.spkc.gov.lv/lv/aktualitates/get/nid/625

Leave a Reply